14. juuni 1998 kell 22:00

Maapanga kriis kõigutab pangasektorit

Iseloomulikult Eesti väärtpaberituru viimase aja käitumisele algas ka möödunud nädal Tallinna börsil aktsiahindade tugeva langusega -- ÄP indeks kukkus esmaspäeval 7,1%. Kui ülemöödunud nädalal tekkis hetkeks väike lootusekiir, et ehk on kukkumine Tallinna börsil mööda saamas, siis eelmine esmaspäev näitas, kui ebakindel Tallinna börs hetkel tegelikult on.

Halva üllatusena puhkes ülemöödunud nädalavahetusel tugev kriis Maapanga ümber, mis viis Eesti suuruselt kuuenda kommertspanga sulgemiseni ja pole välistatud, et ka pankrotini.

Kuigi Maapanga aktsia pole noteeritud Tallinna börsil, võib möödunud esmaspäevase suure kukkumise ühe olulisema põhjusena näha just Maapanka. Üldiselt väga edukaks peetava Eesti panganduse ühe osalisega juhtunu annab nii või teisiti tugeva hoobi ka teiste pankade mainele. Maapanga enda aktsia hind kukkus börsivälisel turul teisipäeval registreeritud tehingus aga ühele sendile.

Eriti laastavalt võib Maapanga pankrot mõjuda Eesti panganduse mainele just välisinvestorite silmis, kelles on nähtud Tallinna börsi positiivse tuleviku võtit. On küllaltki tõenäoline, et kui kogu kevade kestnud ebastabiilsus pangandusmaastikul hakkas lõppema (suurpankade ühinemised on jõudmas lõppjärku) ja välisinvestorite usaldus vähehaaval taastuma, siis Financial Timesis ilmunud artikkel Maapanga hädadest peletab investorid uuesti eemale.

Analüütikud ja maaklerid teatavad oma kommentaarides aeg-ajalt, et hinnatase on niivõrd madal, et kukkuda pole enam kuhugi. Üsna tihti on turg aga võimeline üllatama. Vaevalt, et keegi uskus möödunud nädala alguses, et Forekspanga aktsia võiks nädala lõppedes olla kukkunud 34,65%. Pangandusmaastikul toimunud muutuste (ühinemiste ja pankrottide) tulemusel järjest rohkem kunagist väikese ja eduka panga mainet kaotav Forekspank aga just nii palju kukkus, sulgudes reede õhtul 33 kr tasemel. Möödunud aasta augustis maksis Forekspanga aktsia isegi 285 krooni.

Liialt suure aktsiariski tulemusel maikuus 21,5 mln krooniga kahjumisse jäänud Forekspanga aktsia kukkumine peatus, kui reedel teatati panga ühe suuromanikuga sõlmitud mandaatlepingust täiendava omakapitali kaasamiseks. Varem oli Forekspank plaaninud Venemaal asuva Pioneer-panga omandamiseks aktsiaemissiooni, mis aktsituru madalseisu tõttu jääb aga toimumata.

Kui ülemöödunud reedel teatas Forekspank 21,5 mln kroonisest kahjumist, oli see esimene hoiatav märk teiste pankade võimalike tulemuste kohta. Möödunud nädalal avaldatud pankade tulemused olidki suures osas kardetult viletsad. Hoiupanga maikuu kahjum oli 26,8 mln ja Tallinna Pangal 12,5 mln krooni.

Kaks suuremat panka, Hansa- ja Ühispank, suutsid siiski jääda plussi. Hansapanga kasum oli teistega võrreldes isegi suhteliselt korralik, 7,1 mln kr. Ühispanga kuukasum oli 1,2 mln kr.

Huvitav oli seekord Hansapanga käitumine, kes «seoses avalikkuses liikuvate spekulatsioonidega ning eesmärgiga takistada ebaadekvaatse informatsiooni levikut» teatas panga aktsia väärtuse hindamiseks mittepiisavad konsolideerimata finantstulemused juba 8. kuupäeval. Eelmistel kuudel, kui panga kuutulemus ei olnud nii hea (suhteliselt) kui mais, teatas Hansapank oma kuutulemused alles 17. kuupäeva paikku, kui börs neid temalt nõudis.

Hetkel kuum