25. juuni 1998 kell 22:00

OPEC kärpis taas toodangukvoote

Naftat eksportivate riikide organisatsiooni (OPEC) liikmesriigid leppisid eile öösel Viinis kokku toodangukvootide veelkordses kärpimises. Lisaks märtsis saavutatud kokkuleppele vähendada toodangut 1,245 mln barreli võrra ööpäevas nõustusid OPECi riigid vähendama toodangut veel 1,36 mln barreli võrra, s.o 24,387 mln barrelini ööpäevas. Oma toodangut nõustusid piirama ka OPECisse mittekuuluvad Mehhiko, Omaan ja Venemaa.

OPECi liikmesriigid loodavad, et tootmise vähendamine allapoole 27 mln barrelit ööpäevas kergitab toornafta hindu juulis või hiljemalt augustis. Kiiremale mõjule on raske loota, sest toornafta pakkumine ületab endiselt nõudlust. OPECi novembrikuisest toodangukvootide suurendamisest, Aasia nõudluse vähenemisest sealse finantskriisi tõttu ja põhjapoolkera soojast talvest tingituna on toornafta laoseis paranenud viimase poolaasta jooksul iga ööpäevaga 1,5 mln barreli võrra, mille tõttu möödunud nädalal langes nafta hind viimase 12 aasta madalaimale tasemele.

Analüütikud on ühel meelel, et erinevalt märtsis kokkulepitud toodangukärbetest on seekordsed nafta hinna tõstmiseks piisavad. Nendest ei piisa aga kergitamaks naftahindu möödunud aasta keskmisele tasemele. 1997. aasta keskmine nafta hind oli 19,30 dollarit barrel, selle aasta senine keskmine on olnud 14,45 dollarit barrel. Kolmandas kvartalis prognoositakse keskmiseks hinnaks USAs 15--16 ja Londonis 14--15 dollarit barrel.

Nädala algul, vahetult enne Viini kohtumise algust tõusis toornafta hind New Yorgi ja Londoni börsil peaaegu dollari võrra barrelilt. Kohe pärast kokkuleppe sõlmimist langes toornafta hind taas. Rahvusvahelisel naftabörsil Londonis langes brenti segu augustilepingute hind 19 sendi võrra, 13,73 dollarini barrel.

Kiiret hinnatõusu pole igatahes loota, sest toornafta laovarud on viimase 10 aasta suurimad. USA ja Euroopa laovarud ulatusid mai lõpu seisuga 1,8 mld barrelini, kusjuures viimase kolme aasta keskmised varud on samal ajal olnud miljardi võrra väiksemad.

Hetkel kuum