Jaapani peaminister astus tagasi

15. juuli 1998, 00:00

Liberaaldemokraatliku partei lüüasaamine pühapäevastel parlamendi ülemkoja valimistel ja peaminister Ryutaro Hashimoto tagasiastumine kukutas jeeni kursi esmaspäeva hommikul vahetult pärast valimistulemuste avalikustamist momentselt 144,28 USD/JPYni. Kuigi hiljem tõusis jeen taas reedeõhtusele 141 USD/JPY tasemele ning jäi sinnakanti liikuma ka terveks eilseks päevaks, spekuleerivad analüütikud jeeni peatse langemisega 150 USD/JPYni.

Valuutaturgudele on olulisimaks küsimuseks, kas maksude kärpimine ning finantssektori reform jääb püsima ka uue valitsuse päevakorda. Tähtis on ka see, kes saab uueks peaministriks. Viimane valitakse tõenäoliselt 21. juulil. Ühe peamise kandidaadina nähakse senist välisministrit Kezo Obuchit, kuid turgude soosik on senine riigisekretär Seiroku Kajiyama. Viimasel näib olevat jõudu ja tahtmist viia läbi vajalikke reforme kiskumaks riiki välja praegusest majanduskriisist.

Näib, et aktsiaturud peaministri tagasiastumist nii traagiliselt ei võtnud. Tokio börsi Nikkei indeks tõusis nii esmaspäeval kui ka teisipäeval kokku üle kahe protsendi.

Rahvusvahelise valuutafondi ning muude institutsioonide lubadus anda Venemaale 1998. ja 1999. aastal kokku 22,6 mld dollari ulatuses laenu avaldas toetust ka Saksa marga kursile. Kui reede õhtul oli dollari kurss 1,818 marka (14,544 kr), siis esmaspäevaks oli see langenud peaaegu kahe penni võrra 1,80 margani (14,40 kroonini). Selle taseme ümbruses liikus dollari kurss ka suurema osa eilsest päevast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing