28. juuli 1998 kell 22:00

Mis juhtub siis, kui HF ei suuda obligatsioone lunastada?

Kõik äriideed ei õnnestu ja põhimõtteliselt pole välistatud, et ka idee teenida niimoodi raha on luhtunud. Algul ta tundus edukalt toimivat tõusva turu tingimustes. Nüüd see idee ei tööta ja kui HF ei leia paremat teenimisvõimalust, on võimalik, et ta lõpetab väiksema tulukusega või miinustes.

Mis sel juhul saab obligatsiooniomanikest? Üks vastusevariant on karm -- nad ostsid obligatsioonid vabatahtlikult ja äriplaan raha saamiseks luhtus. Tõenäolisem aga on, et kui Hüvitusfond ei suuda teenida hüvitust, tuleb vaadata, mis fondi ja tema põhimõtetega ette võtta, et hüvitus saaks siiski teenitud. Anda ajapikendust vms. Need on poliitilised otsused, mis tuleb teha.

Arvan, et sellisesse auku Eesti kukkumas pole, et ta ei saa täita võetud kohustusi. Me ei ole nii vaesed, et peaksime laskma inimestel end petetuna tunda.

Ma ei väidaks, et seotus Maapangaga teeb ettevaatlikuks. Hüvitusfond on olnud töistes sidemetes kõigi pankadega. Riski hajutamise tõttu on ta olnud seotud ka Maapangaga.

Ärme musti stsenaariume maalime. Esiteks tekitab see paanikat ja sel ei ole alust. Hüvitusfondil on kattevara, igal aastal saadakse ka lisaintressi, see näitab, et vara on.

Mina tahaksin küll välistada selle variandi, et HF võiks võlgu jääda. Mul ei ole Hüvitusfondist sellist masendust, et ma näeks sellise olukorra võimalikkust. Esimese poolaasta kahjum tuli välja tuua, toimides samuti nagu mõni pank. Töötame seaduse alusel ja avatud ausa krediidiasutusena.

Arvestame ikka ka kasumit, mida Hüvitusfond on pidevalt teeninud. On olemas häid ja kahjuks on ka halbu aegu. Loodame, et nad lähevad üle.

Ei oska täpselt ennustada, aga ilmselt see probleem ei tule enne õige mitut aastat. Oht on olemas. Kui suur, seda on raske hinnata. Null ta muidugi ei ole. Aga sada protsenti ka kindlasti mitte.

Aga mina olen algusest saadik selle kollase papi äge vaenlane olnud. Ta on ikkagi surrogaatraha. Sellised vigurid ei ole ennast üheski riigis õigustanud ja ei õigusta Eestis ka. Aga olemas ta on ja midagi teha ei ole. Ma kardan küll, et riigil ei ole reaalset võimalust siin millegagi kaasa aidata, tulgu siis must või valge stsenaarium.

Küsimus on ikkagi Hüvitusfondis. Ta on selline pangalaadne asutus ja ühest küljest keegi ei ole tõesti käskinud sinna EVPsid panna. Ma tõesti ei tea, mis siis saab, kui must stsenaarium tuleb. Ainuke lohutus on see, et mina ei pea siis enam oma ajusid krigistama.

Börs kõigub ilmselt veel suures ulatuses, enne kui stabiliseerub. Sõltub, kui targalt mängitakse. HFi juhid olid vahepeal väga enesekindlad optimistid. Sellised enesekindlad on enamasti kõige suuremad altminejad.

Hetkel kuum