4. august 1998 kell 22:00

Finantsvahenduse osatähtsus väheneb

Sisemajanduse koguprodukt kasvas püsihindades 1998. aasta esimeses kvartalis mullusega võrreldes 9,3 protsenti, mis ületab eeldatud majanduskasvu 1,3 protsendiga. Tegevusvaldkonniti suurenes lisandväärtus püsivhindades kõige enam ehituses, järgnesid veondus, laondus ja side.

Lisandväärtus vähenes 2,1 protsenti finantssektoris. Analüütikute hinnangul on tavapärane, et siseriiklikud majandusprobleemid avaldavad eelkõige mõju finantssektorile. «Oma toodangut eksportivatele ettevõtetele mõjuvad sellised ?okid vähem kui põhiliselt siseriiklikult tegutsevatele pankadele,» ütles maailmapanga analüütik Ardo Hansson.

Peaministri majandusnõuniku Aare Järvani sõnul oli tööstuse tõus ootuspärane, kuid ehituse kiire kasvuprotsent on murettekitav. «Sellised suured optimismipuhangud võivad ehituselaadses kinnises sektoris hiljem kurjasti kätte maksta,» nentis Järvan. «Vaevalt et see sektor edaspidi nii kiiresti kasvab, pealegi on seal takistuseks kvalifitseeritud tööjõu puudus.»

Järvani kinnitusel oli aimatav, et mullused suured kasumid panganduses on praeguseks kõvasti vähenenud ja arvatavasti on finantssektori tagasiminek teises kvartalis veelgi suurem. «Samas pole see eriti oluline mõjutaja, sest finantssektori osatähtsus SKPs on võrdne põllumajandusega ehk teisisõnu väike,» lausus Järvan.

Hanssoni väitel on esimese kvartali SKP üllatavalt kõrge, arvestades Eesti majanduse viimase aja raputusi. «Jutud majanduslangusest on hetkel küll veel põhjendamatud, kuid tõenäoliselt majanduse kasvutempo aeglustub,» lausus Hansson.

Hansson märkis, et mitmed protsessid majanduses avaldavad mõju alles aja möödudes ja kindlasti ilmnevad peagi mitmetel ettevõtetel tõsised raskused mullusügisese börsikriisi tõttu. «6-8% majanduskasv oleks normaalne,» ütles ta.

Ka Price Waterhouse'i analüütiku Hardo Pajula sõnul on veel vara rääkida majanduskriisist, kuid kindlasti tegutseme praegu majanduslanguse eelses olukorras, sest suur majanduskasv on juba läbitud. «Praegu on esimese kvartali tulemustest olulisem ära oodata, mida toovad kolmas ja neljas kvartal,» nentis Pajula.

Hetkel kuum