6. august 1998 kell 22:00

USA firmade kasum alaneb

Teise kvartali tulemused avaldanud 677 ettevõtte puhaskasum kasvas kokku 27 protsenti. Kui sealt aga Media One'i 24,5 miljardi dollari suurune realiseerimiskasum maha arvata, siis tegelikult kahanesid kasumid 1,5 protsendi võrra.

Esimeses kvartalis suurenesid kasumid Wall Street Journali andmeil 20 protsenti. Ilma Fordi 16 miljardi dollari suuruse realiseerimiskasumita oli kasvutempo aga kõigest 2,5 protsenti.

USA majandusspetsialistide sõnul on suurema kukkumise ära hoidnud tugev eratarbimine ja madalad intressid.

Paljud analüütikud eelistavad jälgida firmade ärikasumeid, et erakorralised tulud ja kulud pilti ei moonutaks. Prognoosi järgi kasvavad Standard & Poorsi indeksisse kuuluva 500 firma ärikasumid 4 protsenti.

Kasvutempo oli sama ka esimeses kvartalis, mis näitab, et 1998. aastast saab üks viimase aja nõrgima kasvuga aastaid. Kuue aasta jooksul pärast 1990.--1991. a majanduslangust pole Wall Streetil kordagi olnud juhust, kus ettevõtete kasumite kasvu poleks kahes kvartalis järjest saanud mõõta kahekohaliste numbritega.

Ettevõtete ärikasumeid on kahekohaliste numbritega tähistatud viimasest 24 kvartalist 21 puhul.

Viimane kõige nõrgem tulemus oli 5,5protsendiline kasv 1996. a kolmandas kvartalis.

Wall Street on kohanemas uue olukorraga, kus tugev dollar, kasvavad tööjõukulud ning konkurentsi tugevnemine Aasia firmade poolt koos sealse nõudluse kahanemisega hakkavad kajastuma USA firmade kasumites. Maaklerid ja analüütikud annavad klientidele nõu oma aktsiaportfelle vähendada ning riski hajutada.

Ennustuste järgi püsib surutis ka 1998. aasta teisel poolel. Jaanuaris uskusid analüütikud, et jooksval aastal kasvavad firmade kasumid 15,1 protsenti, mida nüüdseks on korrigeeritud 7,4 protsendile. See arv võib veelgi väheneda, kui selguvad ka kolmanda kvartali tulemused.

«Oleme jõudnud klassikalisse kasumite alanemise perioodi, mis tavaliselt majanduslanguse eel käib,» kommenteeris üks Bank Bostoni analüütik väljaandele USA Today.

Teisipäeval vapustas finantsturge Dow Jonesi tööstusindeksi 299punktiline langus, mis tõmbas kaasa ka Euroopa turud.

Teoreetiliselt peaks viimaseid küll kaitsma Ühendriikide omast erinev majandustsükkel ning tugev kodumaine nõudlus. Kui aga börsikursid langevad, võib tarbijate usaldus kõikuma lüüa. DI-FT

Hetkel kuum