17. august 1998 kell 22:00

Devalveerimine uue rublapoliitika varjus

Venemaa valitsus ja keskpank teatasid eile varahommikul üleminekust uuele rublapoliitikale, mis annab võimaluse rubla 50protsendiliseks devalveerimiseks.

Rubla kursikoridori uus ülempiir on 9,5 rubla dollari kohta, alampiiriks jäi endiselt kuus rubla. Keskpanga teatel kehtib uus rublakoridor aasta lõpuni.

Peaminister Sergei Kirijenko sõnul pole tegemist mitte devalveerimise, vaid üleminekuga ujuva kursi poliitikale. Uue korra kohaselt kehtestatakse ametlik rublakurss iga päeva lõpus, võttes aluseks börsi- ja börsivälistes tehingutes kujunenud kursid.

Eile tõstsid peaaegu kõik Moskva pangad ja valuutavahetuspunktid dollari kursi 7.50--8 rublale, mis tähendab läinud nädalaga võrreldes 20protsendilist rubla odavnemist.

Valitsuse abinõu ei tulnud turgudele üllatusena. Devalveerimisvõimalusega spekuleeriti juba mõnda aega, kuna oli ilmne, et keskpank ei suuda senist kurssi hoida.

Ootamatu oli aja valik, kuna veel läinud nädala lõpus välistasid Venemaa kõrged ametnikud eesotsas president Boriss Jeltsiniga kategooriliselt igasugused devalveerimisplaanid. Selle peale oodanuks turud veel vähemalt ühte katset rubla kurssi hoida.

Samuti tuli üllatusena devalveerimise ulatus, ehkki eeldatakse, et valitsus püüab rubla kurssi hoida pigem kuue kui 9,5 rubla tasemel dollari suhtes. Samuti kaaluvad suure seitsmiku (G7) riigid täiendavaid rahaeraldisi Venemaale, mistõttu rubla tegelik kurss võib stabiliseeruda 7--8 rubla tasemel.

Nii või teisiti seab eilne samm ohtu eelkõige Venemaa majandusreformide viimaste aastate kõige olulisema saavutuse, inflatsiooni ohjeldamise. Inflatsioon on praeguseks langenud seitsmele protsendile.

Valitsuse finantsseisu on halvendanud suur võlakoorem. Eile teatasid valitsus ja keskpank 90päevase moratooriumi kehtestamisest osade valuutavõlgade tagasimaksmisele ning rublavõlakirjade oksjonite peatamisest kuni praeguse võla restruktureerimiseni.

Võlakirjad, mille tagasimaksmise tähtaeg hakkab kätte jõudma, vahetatakse ümber pikema tähtajaga võlakirjade vastu.

Venemaa valitsus ja keskpank põhjendasid muudatusi monetaar- ja valuutapoliitikas vajadusega kaitsta kohalike tootjate ja elanikkonna huve.

Eesmärk on panna punkt perioodile, kus kõige tulusam ettevõtlusliik on finantsspekulatsioon, ütles Venemaa keskpanga president Sergei Dubinin.

Välisanalüütikute sõnul toob eilne samm Vene valitsusele kindlasti leevendust, tõstes muuhulgas naftatulude väärtust rublades. Kas aga meetmed kriisi lahendavad, sõltub riigi fiskaalprobleemide lahendamisest ning maksutulude suurendamisest. Samuti on oluline kindlustada riigiduuma toetus, kes koguneb erakorralisele istungiile tuleval reedel.

Hetkel kuum