20. august 1998 kell 22:00

Eesti Meedia tulevik sõltub norralastest

ASi Postimees kontserni kuuluvad ASi Postimees ja ASi Ajakirjade Kirjastus kaudu päevalehed Postimees ja Sõnumileht ning ajakirjad Luup, Kroonika, Stiil, Stiina, Tervis, Favoriit ning Pere ja Kodu. Seni omas Schibsted Postimehe kontsernist 34% ja Heldur Tõnisson 66% aktsiatest. Toimunud tehing on jätk mais sõlmitud kokkuleppele, mis nägi perspektiivis ette võimaluse Norra kontserni osaluse järkjärguliseks suurenemiseks ASis Postimees ning enamusaktsionäriks saamise.

ASi Postimees juhatuse esimees Mart Kadastik sõnas, et sisuliselt ei muutu kontserni töös midagi. Seoses muudatustega loodetakse oma positsioone parandada. Tema sõnul on lähemal ajal kavas ASi Postimees reorganiseerimine holding-firmaks AS Eesti Meedia. AS Postimees jääb välja andma vaid samanimelist päevalehte.

Kadastik ei nõustunud ütlema, kuhu investeeritakse aktsiate müügist saadav tulu, kuid lähemal ajal on plaanis ehitada uus hoone Tallinnas ning tugevdada positsiooni meediaturul.

Sõnumilehe peatoimetaja Urmo Soonvaldi sõnul on Schibstedi osaluse kasv Sõnumilehe aktsiakapitalis teretulnud. Enne viimast tehingut kuulus Scibstedile 79%, ASile Postimees 11% ning ASile Krenno 10% Sõnumilehe aktsiatest. Vastavalt osaluse suurenemisele ASis Postimees suurenes proportsionaalselt ka osalus Sõnumilehes. Soonvald ütles, et oktoobris on kavas Sõnumilehe muutmine kvaliteet-tabloidleheks.

ASi Postimees konkurendi Ekspress Grupi juhatuse esimees Gunnar Kobin ütles BNSile, et aktsiate müügi Schibstedile tingis ASi Postimees kahjumlik tegevus. Kobini sõnul on kontserni ainuke arvestatavat kasumit tootev väljaanne päevaleht Postimees.

ASi Postimees 1997. aasta kasum oli üle 1,8 miljoni krooni ning omakapital 33 miljonit krooni.

Schibsted ASA on Põhjamaade suuremaid meediakontserne, mille eelmise aasta käive oli 10 mld Eesti krooni ja kasum 1,2 mld Eesti krooni. Schibstedil on osalus ka Eesti telekanalis Kanal 2.

Hetkel kuum