25. august 1998 kell 22:00

Aasta suurimad kukkujad

Indoneesia ruupia kukkumine on valuutaturgude vastus Indoneesia majanduskriisile -- esimesel poolaastal oli inflatsioon 47 protsenti ning riigi 200 miljonist elanikust arvatakse 80 miljonit elavat allpool vaesuspiiri.

Ka prognoosid ei tõota head. Rahvusvahelise valuutafondi (IMF) hinnangul väheneb Indoneesia SKT tänavu 10 protsenti, inflatsiooniks kujuneb 80 protsenti ning valuuta jääb endiselt nõrgaks.

Mullu sai Indoneesia IMFilt 41 miljardi dollarilise laenu ning tänavu veel 6 miljardit dollarit. Juuli lõpus palus valitsus aga juba uut laenu.

Suvel kiskusid valuutaprobleemid kaasa ka Lõuna-Aafrika. Põhjuseks kartused, et Lõuna-Aafrika valitsus ei suuda tuleva aasta valimiste eel turule orienteeritud majanduspoliitikat jätkata. Rand on dollari suhtes nõrgenenud 24 protsenti, mis on suuruselt kolmas langus. Teisel kohal on Türgi 26 protsendiga.

Ka Venemaa rubla on devalveerimise järel järjest langenud ning analüütikud ei oska ennustada, millisel tasemel võiks rubla stabiliseeruda.

Eile sundis rubla 10protsendiline langus dollari suhtes kauplemise Moskva pankadevahelisel valuutaturul ajutiselt peatama. Kursiks fikseeriti 7,86 rubla dollari suhtes, mis on suurim langus Venemaa valuutakoridori avardamisest saadik.

Aasia kriis on viimase aastaga levinud kõigile arenevatele turgudele.

Aasta algusest on suurim börsilangus toimunud Venemaal -- 79 protsenti, viidates investorite ebakindlusele Venemaa majanduse tuleviku suhtes.

Investorite usaldust pole taastada aidanud ka IMFi 23 miljoni dollari suurune abipakett. Lisaks kõnelevad maaklerid, et Vene pangandussüsteem on kokkuvarisemise äärel.

Teised suuremad kukkujad on Venezuela Caracase börs 65 protsendiga, Jakarta börs Indoneesias 56 protsendiga ning Malaisia börs 50 protsendiga.

IMFi abipaketid on seni tulemusi andnud vaid Lõuna-Koreas ja Tais, kus finantsturud on pisut stabiliseerunud. Nüüd kardetakse kriisi uut lainet Ladina-Ameerikas, kus turud läinud nädalal Venezuela valuuta devalveerimise kartuses järsult kukkusid. Kuulduste järgi on samas suunas liikumas ka Brasiilia. REUTERS-DI-ÄP

Hetkel kuum