25. august 1998 kell 22:00

Teadusfirmad ootavad abi

Eesti teaduste akadee-miast välja kasvanud OÜ Englo ja Küberneetika AS tegelevad peenmehaanika valdkonda kuuluva aparaadiehitusega.

OÜ Englo toodete nomenklatuur on väga lai, lihtsatest voolu- ja metalliotsijatest militaarse otstarbega aparaatideni. Kõik mudelid on välja töötanud eesti teadlased.

Väikefirmadel pole võimalik konkurente lüüa seeriatootmisega, neil tuleb keskenduda tellija soovidele: teha toote detailides muudatusi ning täita eritellimusi.

OÜ Englo tegevdirektori Karin Punningu hinnangul ei jää Eestis valmistatud tehnika kvaliteedilt lääne analoogidele alla, hind aga on pea kaks korda madalam. Põhjus peitub eelkõige kaheksa kuni kümme korda väiksemates palkades.

Punning ütleb, et nende firma on igal aastal käivet pea kahekordistanud. Tänavu ulatub see 3 miljoni kroonini.

Küberneetika ASi direktori Harry Tani sõnul aitab aparaadiehitusega tegelevad firmad kriisist välja ekspordivõimaluste laienemine. Praegu turustatakse oma toodangut eelkõige Eestis, Lätis ja Leedus. Kuid selleks, et tagada firmadele jätkuv käibe- ja kasumikasv, peaksid ettevõtted tungima Euroopa turule.

Karin Punningu sõnul oleks uutele turgudele tungimisel väga palju abi riigi toetusest kontaktide otsimisel.

Praegu käib sidemete sõlmimine telefonikataloogi abil. Rahapuudus takistab väikeettevõtetel osalemast messidel ja näitustel, mis on olulised kontaktide loomise seisukohalt.

Eesti ekspordiagentuur toetab ettevõtteid messidel osalemiseks kuni 50 protsendi kulude katmisega. Aparaadi- ja masinatööstusettevõtetele on sellel aastal ekspordiagentuuri toetustest läinud 5 protsenti.

OÜ Englo saab ekspordiagentuurilt selleks aastaks ligi 40 000kroonise toetuse kasuliku mudeli kaitsmiseks välismaal.

Punningu hinnangul oleks Englol vaja riigilt uute sidemete leidmiseks toetust veel vähemalt sama suures summas. Ta lisab, et rahapuuduse tõttu jääb osalemata kahel vajalikul messil.

Hetkel kuum