26. august 1998 kell 22:00

Välisinvestorid kaotasid palju

Venemaa vahetab 40 miljardi dollari väärtuses lühiajalisi valitsuse võlakirju (GKO) ja föderaalseid laenukohustusi (OFZ) pikemaajalisteks rublades või dollarites nomineeritud võlakirjadeks, et vähendada võlgade teenindamise kulusid, mis ähvardasid valitsuse eelarve lõhki ajada.

Investoritele pakutakse enne järgmise aasta lõppu tagasiostmisele kuuluvate võlakirjade vahetamiseks mitut varianti -- vahetada võlakirjad kolme- kuni viieaastaste 20--30protsendilise tulususega rublavõlakirjade vastu, pikema tagasiostutähtaja ja madalama tulususega dollarivõlakirjade või deposiidi sertifikaatide (CD) vastu.

Võlakirjad vahetatakse uute vastu kuu aja jooksul alates eilsest. Valitsus võib rakendada piiranguid uute võlakirjade sekundaarturule.

Investorid, kes tahavad realiseerida uued võlakirjad enne tagasiostmistähtaega, saavad kätte 5 protsenti nende nimiväärtusest, ülejäänu reinvesteeritakse uutesse võlakirjadesse.

Uute kolmeaastaste kupongvõlakirjade aastane intressimäär on 30 protsenti ning nelja-aastaste kupongvõlakirjade intressimäär esimesel kolmel aastal samuti 30 protsenti, neljandal aastal aga langeb see 25 protsendile; viieaastaste võlakirjade intressimäär on viimasel aastal 20 protsenti.

Need investorid, kes otsustavad vahetada vanad rublavõlakirjad uute dollarivõlakirjade vastu, saavad kätte vaid 20 protsenti vanade rublavõlakirjade nimiväärtusest.

Ka intressimäärad on dollarivõlakirjadel madalamad -- kõigest 5 protsenti ning tagasiostmistähtaeg on 2006. aasta.

Vanade rublavõlakirjade vahetamisel dollarivõlakirjadeks võetakse nimiväärtuse arvutamisel aluseks võlakirjade keskmine hind rublades 14. augustil ehk enne rubla devalveerimist ning vahetatakse dollariteks keskmise ametliku rubla vahetuskursiga 17.--26. augustini.

Investorid võivad vahetada ka rublavõlakirjad riikliku hoiupanga Sberbanki emiteeritud CDdeks samadel tingimustel, mis uutel rublavõlakirjadel.

Välisinvestorid on pärast teisipäeva õhtul avaldatud Venemaa sisevõla konverteerimise tingimusi oma kaotused kokku arvestanud ning leidnud, et need on kardetust suuremad.

Osa lääne analüütikuid leiab, et võlakirjade konverteerimine on sisuliselt võlakohustuste rikkumine, mis õõnestab kreeditoride usaldust Venemaa vastu pikkadeks aastateks. Teised leiavad, et tingimused olid oodatust paremad.

«GKOdesse investeerinud oleksid tahtnud küll näha veidi paremaid tingimusi, kuid on hea, et nad otsustasid välisinvestoreid mitte diskrimineerida,» ütles Planecon Inc analüütik Matthew Sherwood.

Lääne analüütikute hinnangul on välisinvestorite käes umbes 11 miljardi dollari väärtuses vanu Vene rublavõlakirju. Samas pole kindel, kas avalikustatud tingimustel on piisav poliitiline toetus, mis hilisemad muudatused välistab. INTERFAX-BNS

Hetkel kuum