30. august 1998 kell 22:00

Swedbank tõi 500 miljonit

Swedbak suurendas oma osalust Hansapangas mõne nädalaga 13 protsendi võrra, ostes turult kokku 7,6 miljonit aktsiat. Swedbanki investeeringu kogusumma võib ulatuda 500 miljoni kroonini, kui arvestada aktsiate keskmiseks ostuhinnaks 70 krooni.

Swedbanki omanduses on 27. augusti seisuga ligi 11,8 miljonit Hansapanga aktsiat, mis moodustab panga aktsiakapitalist 20 protsenti. Endises Hoiupangas oli Swedbanki osalus 19,9 protsenti.

Swedbank ei kavatse osalust oluliselt suurendada ega panka üle võtta, ütles Swedbanki asepresident Lars-Olof Ödlund reedel. Tema sõnul oligi Swedbankil plaan omandada Hansapangas samasugune 20% osalus nagu endises Hoiupangas.

«Umbes 20protsendiline osalus oligi see, mida tahtsime, praegu tahame seda säilitada,» märkis Ödlund. Tema hinnangul on raske öelda, kas Swedbank omandab veel Hansapanga aktsiaid. Ta ütles, et Swedbank on õnnelik selle osaluse üle, mis tal praegu on. «Kui pakutakse mõningaid aktsiaid veel, siis vaatame. Oluliselt me osalust arvatavasti ei suurenda,» sõnas Ödlund.

Ödlund ütles, et Swedbank ei kavanda osalust omandada mõnes teises Eesti pangas. «Me tahame Hansapanka toetada nii palju kui võimalik. Ja seda kogu regioonis,» kinnitas ta.

Hansapanga nõukogu esimees Hannes Tamjärv ütles, et Hansapangaga pole seoses sellega, et Swedbank osalust suurendas, mitte midagi muutunud. «Mul pole ülevaadet selle kohta, kes võisid aktsiaid müüa. Mina ise ei müünud.» lausus ta.

Hansapanga maakler Märt Meerits ütles, et Swedbankile müüsid aktsiaid nii suured kui väikesed aktsionärid. «Näpuga kellegi peale ei saa näidata,» lausus ta.

Swedbank andis ka sisse taotluse Eesti Pangale üle 20protsendilise osaluse omandamiseks Hansapangas. Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles uudisteagentuurile BNS, et keskpank võib taotluse heaks kiita pärast osaluse omandamist. «Põhimõtteliselt pole Eesti Pangal loa andmise vastu midagi; see võtab teatava aja,» nentis Kuusmann.

Vastuseks uudisele Swedbaki osaluse omandamise kohta hakkas reedel Tallinna börs langema. Kui neljapäeval oli Hansapanga aktsia sulgemishind 94.50, siis reedeks langes see 5,3 protsenti 89.50 tasemele. See oli esimene suurem Hansapanga aktsia langus viimase kahe nädala jooksul.

Hetkel kuum