31. august 1998 kell 22:00

Hiina lubab kaitsta Hongkongi dollarit

Arvestades seda, et Hiinal on valuutareserve 140 miljardit dollarit, on Hiina toetus Hongkongile otsustava tähtsusega, kui spekulantide rünnakud dollarile talumatult tugevaks muutuvad.

Hongkongi valuuta- ja aktsiaturul liiguvad kuuldused, et Peking on juba kasutanud oma valuutareservi dollari vastu suunatud rünnakute tõrjumiseks.

Maaklerite hinnangul on Hongkongi valitsus oma valuuta kaitseks ning valuutakomitee süsteemi hoidmiseks viimase kahe nädalaga kulutanud üle 100 miljardi Hongkongi dollari (12,8 miljardit USA dollarit). Hongkongi valitsus on ostnud aktsiaid ja futuurlepinguid, kuid lahing ei ole veel kaugeltki möödas, arvestades seda, et Hongkong on langenud majandusseisakusse.

Nii Hongkong kui Hiina on seni suutnud hoida oma valuuta stabiilsena, kuigi naaberriikide valuutad on üksteise järel oma väärtust kaotanud. Hiina jüääni devalveerimine õõnestaks usaldust ka Hongkongi dollari suhtes ja võiks viia 1983. aastal kehtestatud valuutakomitee süsteemist loobumiseni.

Möödunud nädalal kirjutasid Aasia ajalehed, et rahvusvaheliselt tuntud finantsisti George Sorosi investeerimisfond spekuleerib Hongkongi dollari vastu veendumuses, et Hongkongi dollar devalveeritakse. Hongkongi lehed tsiteerisid Quantumi juhti Stanley Druckenmillerit, kes ütles, et fond on mobiliseerinud ressursid Hongkongi dollari ja aktsiate vastu, sest on veendunud, et nii kohalik valuuta kui aktsiad on üle hinnatud.

Druckenmiller ütles, et valitsus ei suuda lõpmatuseni tugioste teha ning intressimäärad peavad minema üles või Hongkongi dollari kurss kukkuma.

Diilerite sõnul peatas Hongkongi valitsus eile tugiostud, mis viis börsi vabalangusse. Hongkongi Hang Sengi indeks lõpetas päeva üle seitsmeprotsendilise kukkumisega. REUTERS-BNS

Hetkel kuum