1. september 1998 kell 22:00

Tulumaksu laekus üle

Ettevõtted maksid tulumaksu eelarves kavandatust rohkem

«Teoreetiliselt ei tohiks rohkem ettevõtte tulumaksu tänavu enam laekuda,» lausus maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerd. Aasta teisel poolel maksavad ettevõtted riigile peamiselt avansilisi makseid.

Maksuameti peadirektor Kalev Järvelill tunnistas, et ettevõtte tulumaksu ülelaekumine üllatab teda. «Kardan, et see oli eelmise hea aasta tulemus,» kommenteeris ta. «Ei usu, et see nii jätkub.»

Aivar Sõerdi hinnangul on üks ettevõtte tulumaksu ülelaekumise põhjuseid dividendide väljamaksmine ettevõtete omanikele eelmise aasta majandustulemuste eest. Dividendide nii suurt tõusu ei osatud riigieelarvet koostades ette näha, lisas ta. «Väärtpaberitulu näiteks ei näidanud nii märkimisväärset kasvu, kui me oletasime,» lausus Sõerd.

Kuna tulumaksuseadus näeb ette dividendide maksustamist nende väljamaksmisel, siis järgmisel aastal võib ettevõte tulumaksu laekumine väheneda nende avansiliste maksete arvel.

Riigieelarves oli tänavu ette nähtud ettevõtte tulumaksu laekumine 1,16 miljardi krooni eest, augusti alguseks oli riik teeninud 1,5 miljardit krooni. Tuludeklaratsioonide põhjal arvutati tasumisele kuuluvaks summaks pisut vähem, 1,38 miljardit krooni. «Ilmselt ongi see vahe tekkinud järgmise aasta ettemaksust dividendide kaudu,» selgitas Sõerd.

Eelmise aasta kohta esitas tuludeklaratsiooni 24 770 ettevõtet, kellest 10 710 näitas kasumit. Tallinnast ja Harjumaalt laekus 78 protsenti ettevõtte tulumaksust.

Rahandusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Ants Liiveri sõnul analüüsib ministeerium praegu, miks on ettevõtte tulumaksu nii palju laekunud ja kas selle alusel võib järgmise aasta maksulaekumisi suurendada.

Liiver ei julgenud veel öelda, kui palju võiks järgmisel aastal ettevõtte tulumaksu laekumisi eelarves suurendada.

Audiitorfirma PricewaterhouseCoopersi maksukonsultant Ain Veide leidis, et riigi tulumaksulaekumisi võis tänavu suurendada ka mitme välisosalusega suurettevõtte maksusoodustuse lõppemine. «Mitmed meie suurkliendid maksid tänavu esimest korda tulumaksu,» sõnas Veide.

Ettevõtte tulumaksu avansilisi makseid laekus eelmise aasta eest 620 miljonit krooni, deklaratsioonide järgi oli juurdemaksmisele kuuluv summa 945 miljonit krooni. Tagasimaksmisele kuulus 160 miljonit krooni.

Hetkel kuum