14. september 1998 kell 22:00

Autoaktsiisist tüliõun eelarvearutelul

Kuigi 1999. a 18,1 mld krooni suurune riigieelarve projekt pole veel parlamenti jõudnud, ootavad eile uue istungjärguga alustanud riigikogu ees tõsised lahingud riigieelarve arutelul, millest poliitikute hinnangul saab oluline osa valimisvõitluses. Riigikogu enamus on autoaktsiisi tõstmise vastu, opositsioon ei pea õigeks ka teiste aktsiiside suurendamist.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe reformierakondlase Jürgen Ligi kinnitusel läheb lahinguks nii auto-, kui ka tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõstmise katsetamisel. «Valitsus on aktsiisimaksude suurenemisest laekuva lisaraha juba riigieelarvesse katteallikana sisse kirjutanud, kuigi riigikogu pole vastavaid eelnõusid üldse veel vastu võtnud,» märkis Ligi. «Tulud ja kulud pole seega tegelikult tasakaalus.»

Isamaaliidu esimees Toivo Jürgenson nentis, et enne valimisi tahab koalitsioon järjest rohkem raha laiali jagada ja selle katteks suurendab maksukoormust.

«Riigieelarve projekti aruteludel on koalitsioonil alati selline lähenemine, et oleks vaja mõned sajad miljonid juurde, arvutame nüüd, kui palju selleks on vaja ühte või teist maksu tõsta,» lausus Jürgenson.

Maaliidu esimees Arvo Sirendi kinnitas, et nemad ei poolda autoaktsiisi tõstmist, sest see mõjub kõige halvemini just vaesemale elanikkonnale. «Teine asi on luksusautode aktsiisi tõsta, see võetakse tõenäoliselt ka vastu,» ütles Sirendi.

Koonderakond polnud eile veel valmis riigieelarve projekti kommenteerima, sest eile õhtul kogunes valitsus arutama võimalusi ministeeriumide kulude kaheprotsendiliseks kärpimiseks.

Koonderakonna fraktsiooni esimees Mati Meos avaldas vaid imestust, kuidas saavad teiste erakondade esindajad rääkida eelarveprojektist, mida nad veel näinudki pole.

Hetkel kuum