16. september 1998 kell 22:00

Maksud suurenevad

Valitsus kaalub jälle automaksu

Üleriigilise automaksu kehtima hakates kaoks praegu kohaliku maksuna kehtestatud mootorsõidukimaks Tallinnas ja Alajõe vallas.

Tallinnas registreeritud 1650kg massiga sõiduauto Mazda 626 pealt tuleks praeguse 370 krooni asemel maksta aastas orienteeruvalt 530 krooni.

Riigikogu on mootorsõidukimaksu eelnõu varem kaks korda tagasi saatnud, viimati möödunud aasta detsembris.

Rahandusministeeriumi talitusejuhataja Marek Uusküla sõnul on uus eelnõu veel n-ö ülemuste postis ja seetõttu ei saa rääkida, kas ja millal see valitsusele esitatakse.

Varasema eelnõu järgi olid maksumäärad diferentseeritud lähtuvalt sõidukite kategooriatest ja registri- või täismassist. Kuni tonnise registrimassiga sõiduautodele oli ühtne maksumäär ning üle tonnise massi korral suurenes maksumäär iga täiendava 100 kilogrammi kohta.

Uusküla sõnul on uues eelnõus auto maksumäär kuni teatud massini null. Eelnõu annab maksuvabastuse ka nn uunikumsõidukitele. Ei maksustata autosid, mille omanikud on teatanud, et nad autoga ei sõida ja selle registrist maha võtnud.

Kohalikud omavalitsused on linnade liidu büroo asedirektori Tiit Kirsi sõnul taotlenud järgmiseks aastaks teede korrashoiuks samuti 200 miljonit krooni. «Ei usu, et praegune riigikogu automaksu vastu võtab, nad on varem selle mitu korda tagasi saatnud,» sõnas Kirss.

Järgmise aasta 18,1 miljardi kroonise mahuga eelarveprojekti tulude poolele on planeerinud kõikide aktsiiside tõusu kokku 30% võrra, kuna riigieelarve koostamise põhimõte on suurendada tulusid kaudsete maksude arvel. Aktsiisid tõusevad üle 900 miljoni krooni.

Mootorsõidukiaktsiis tõuseb riigieelarve eelnõu järgi orienteeruvalt 230 miljoni krooni võrra, kütuseaktsiis üle 300 miljoni ja tubakaaktsiis 262 miljoni võrra. Alkoholiaktsiis tõuseb kõige vähem, umbes 100 miljoni võrra, millest enamik langeb õlleaktsiisi arvele.

Riigikogul on enne vaja vastu võtta tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõusu kinnitavad seadused. Tubakaaktsiisi seaduse eelnõu oli riigikogus esimesel lugemisel eile. Alkoholiaktsiisi seadus tuleb päevakorda järgmisel nädalal.

Hetkel kuum