17. september 1998 kell 22:00

Kiiret finantskriisi lahendust ei ole

Greenspani avaldus USA esindajatekoja panganduskomisjonis pärast Saksa Bundesbanki juhi Hans Tietmeyeri ja Suurbritannia keskpanga juhi Eddie George'i samasisulisi väiteid valmistas turgudele sügava pettumuse ja viis Aasia aktsiaturud langusesse, nakatades seepeale ka Euroopa börsid.

Ka Saksa Bundesbank jättis oma eilsel kohtumise intressid muutmata.

Turgude spekulatsioonid oli üles kütnud G7 riikide esmaspäevane kohtumine, kus rõhutati ühiste abinõude tähtsust maailmamajandust ähvardava kriisi ennetamiseks ning majanduskasvu kiirendamiseks.

Greenspan ei korranud kuu alguses vihjamisi nimetatud võimalust, et USA on valmis oma rahapoliitikat lõdvendama, kui olukord maailma finantsturgudel halveneb. Samas ütles Greenspan, et ehkki keskpanga peamiseks mureks jääb USA majanduse heaolu, ei saa arvestamata jätta ka mujal maailmas toimuvat.

«Arvan siiski, et intressimäärad alanevad,» kommenteeris üks analüütik, «kuid ilmselt ei astu G7 riigid välja nagu üks mees. Lähtutakse oma riigi majanduse vajadustest.»

Euroopas toob rahaliit tuleva aasta algusest nagunii kaasa lõdvema rahapoliitika, kui 11 riigis tuleb käibele ühine valuuta ühtse ca 3,5% intressimääraga, leiavad analüütikud.

Kolmapäeval avaldatud USA keskpanga ülevaade riigi majandusest hoiatab, et kahanenud eksport nõrgenenud Aasia riikidesse seab järjest suurema surve alla ka USA tootjad.

Raport, mille baasil USA keskpank hakkab 29. septembril oma intressipoliitikat arutama, näitab, et majapidamiste ja ettevõtete ootused neljanda kvartali majandustulemuste suhtes on järsult alanenud.

Analüütikute hinnangul võib USA intresside alandamine kõne alla tulla veel enne aasta lõppu. Selleks peab aga maailmamajanduse olukord veelgi halvenema, et veenda Greenspani, kes näeb intresside alandamises pigem kahju kui kasu.

Intresside alandamist soovib keskpangalt ka USA mõjukate ettevõtjate ühendus, et stimuleerida majandust ja leevendada välisturgudel valitseva finantskriisi mõju. Ettevõtjate ümarlaud, kuhu kuulub 200 USA suurfirmade tegevjuhti, hääletas viimasel nõupidamisel üksmeelselt intresside alandamise poolt. REUTERS-FT-ÄP

Hetkel kuum