20. september 1998 kell 22:00

Kas Hansapanga juhid lahkuvad?

Mäletan paari aasta tagust Äripäeva artiklit, kus Hansapanga asutaja ja nõukogu esimees Hannes Tamjärv käis välja pommuudise: pole välistatud, et müüme Hansapanga mõnele Skandinaavia pangale. Tänaseks on see tollal paljusid õhku ahmima sundinud avaldus tõeks saanud. Ja tundub, et Hansapanga asutajatele/juhtkonnale endalegi üllatusena.

Hansapanga juhtkond on moodustis, mille tähtsust on Rootsi pankade tõmbetuules kõikuva Hansapanga rahvusvahelistumisel võimatu alahinnata. Küsimusega, kes kui suure tüki Hansast haukab, vähemalt samaväärselt tähtis on see, kas haukaja menüüeelistused lähevad kokku panga praeguse juhtkonna omadega. Kas Swedbanki tegevus toob kaasa muutusi juhtkonnas, kui jah, siis millises ulatuses ja mis saab pangast edasi?

Hansapangas domineerivad samad mehed-naised, kes alustasid aastaid tagasi panga ülesehitamist. Kuid oluline on meeles pidada, et kindlasti pole nende inimeste visioonis Hansapank tulevikus Swedbanki Baltimaade filiaal. Sel juhul oleks Hansapanga kui ettevõtte missioon ja äriidee praeguste juhtide jaoks ebaõnnestunud.

Võib ju arutleda, et mis siis ikka juhtuks, kui Hansa juhtkond in corpore välja vahetataks või ise ära läheks. Asemele tuleks kümmekond Carlssonit ja Svenssonit. Laenu antakse edasi, hoiuseid võetakse ikka vastu, pealegi tooksid uued juhid Eestisse Rootsi panganduse tunduvalt mahukama kogemustepagasi. Kuid samas kaasneks sellega erinev riskide hindamise praktika ja kokkuvõttes ka turuosa kaotus. Asjaloo tõenäoline lõpp oleks ikkagi see, et aasta-paari pärast oleks Hansapank Swedbanki filiaal ning panga koduturg poleks enam Eesti, vaid Rootsi. Eesti oleks Swedbankile siis vaid koht, kus koduturul raskuste tekkides saab kergelt kulusid kokku hoida, st Hansapanga tegevust koomale tõmmata.

Hansapanga juhtide vahetus oleks üsna oluline sõnum ka panga teistele töötajatele, mille mõju avalduks mõne aja pärast ja kindlasti mitte panga tegevusele soodsalt. Sest milline oleks motivatsioon töötada ettevõttes, mille üles ehitanud ideelised juhid lahkuvad ning mille käekäik otsustatakse edaspidi ainult Stockholmis.

Hansapanga juhtide täies koosseisus vahetumist pean üsna ebatõenäoliseks. Ma ei usu, et lisaks miljarditele kroonidele, mis Swedbank on juba pannud Hansapanka ja lähitulevikus emissiooni näol juurde paneb, sooviks ta panga filiaaliks muutmisega võõral turul võtta veel miljardite kroonide eest riske.

Swedbank kui Hansapanga suurim aktsionär ei saa midagi olulist ette võtta, kui on oht minna panga juhtkonnaga nugade peale. Muidugi kehtib ka antud juhul lause: asendamatuid inimesi ei ole. Ehk on kaalumisel vaid mõne üksiku juhi, mõte liigub vägisi Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõisa peale, väljavahetamine.

Kuid ka sel juhul tehakse lahkujale n-ö pehme maandumine päiksepoolsesse tuppa, st alles jäetakse vähemalt mingi formaalne funktsioon panga juhtimises. Ja asemele ei tuleks tõenäoliselt Svensson, vaid mõni Eesti soost pankur, arvatavasti Hansapangast endast. Swedbanki huvi on raha teenida ja lihtsaim viis selleks on seda teha koos Hansapanga praeguse juhtkonnaga.

Raimo Ülavere on Äripäeva uudistetoimetaja.

Hetkel kuum