21. september 1998 kell 22:00

Kas peaks vähendama ettevõtte tulumaksu?

Eesti majandus on praegu üsnagi halvas seisus. Mille arvel seda parandada -- ettevõtetele paremate tingimuste loomisega. Aga need paremad tingimused peavad objektiivsed olema.

Ma ei toeta seda, et valitsus hakkab mõnedelt ettevõtetelt toodangut kokku ostma, samas teised peavad ise müüma. Arvan, et ettevõtete olukorda muudab siiski üldise majanduskliima parandamine ja maksusüsteem on selles väga tähtsal kohal.

Mina ei toeta mingil juhul maksukoormuse suurendamist, ma ei toeta astmelist tulumaksu. Need oleksid selged märgid, et järgneval perioodil majanduskeskkond ettevõtetele halveneb.

Ma toetaksin igati, kui valitsus leiaks maksukoormuse vähendamiseks võimalusi. Eesti majanduse olukord on praegu halb ja hapniku andmine oleks hädavajalik. Kas ettevõtte tulumaksu kaotamine just kõige õigem on -- arvan, et vähendamine kuskil 15% peale oleks küll vajalik.

Tuletame meelde, et sel aastal me oleme teinud tulumaksuseaduse muudatuse, mis vabastab väljaspool Tallinna tehtavad investeeringud tulumaksust.

Ettevõtte tulumaksu probleem on praegu saanud optimaalse lahenduse. Ettevõtte tulumaksust 70--80% on seni laekunud Tallinnast. Söandan muu Eesti taustal öelda, et Tallinn investeeringute puuduse all ei kannata.

Riik vajab maksutulusid, et endale võetud ülesandeid täita, järelikult see lahendus peaks olema ettevõtte tulumaksu osas optimaalne ja siit edasi ma enam ei läheks. Praegune investeeringute tulumaksuvabastus võimaldab ühel ärksal ettevõttel investeerida selliselt, et ettevõtte tulumaksu tal maksta ei tule.

Nii et selles mõttes on praegu «halvemas» olukorras küll Tallinn, aga nagu öeldud, muu Eestiga võrreldes see investeeringute puuduse all ei kannata. Väljaspool Tallinna me kuskil 300--500miljonilise maksukergenduse juba tegime. Arvan, et rohkem ei ole vaja.

Hetkel kuum