21. september 1998 kell 22:00

Väärtpaberibörs kaalub nõuete leevendamist

Tiivas lausus, et lähemas tulevikus tuleb börsil tõenäoliselt arutada, kas börsi reglemendiga sätestatud kriteeriumid turukapitalisatsiooni ja vabaltkaubeldavate aktsiate osakaalu suhtes on endiselt õigustatud.

Börsi põhinimekirjas noteerimiseks peab ettevõtte turukapitalisatsioon olema 300 mln krooni. Praegu põhinimekirjas kaubeldavatest ettevõtetest täidavad seda nõuet vaid pangad.

Ettevõtte vabalt kaubeldavate aktsiate minimaalseks osakaaluks on börs sätestanud 25%, kuid näiteks Hansapangas on see protsent langenud tunduvalt väiksemaks, küündides erinevatel arvutustel vaid kuni 5 protsendini.

Tiivase sõnul on börsi eesmärk kaitsta avaliku ettevõtte aktsionäride huve, mitte rangelt praeguses reglemendis järge ajada ja ettevõtteid börsilt kõrvaldada, kahjustades sellega aktsionäride huve.

Tiivas märkis, et praegused turukapitalisatsiooni nõuded on paika pandud eelmise aasta väärtpaberituru kõrgperioodil, praeguseks on turu olukord aga muutunud.

Ettevõtte aktsiate noteerimisel peab avalikkusele kuuluma vähemalt veerand aktsiakapitalist, kuid börsi reglement ei sätesta otseselt seda nõuet juba noteeritud ettevõtetele, kommenteeris Tiivas Hansapanga näidet.

Tiivas märkis, et avalikul ja eraettevõttel tuleb siiski vahet teha, aga milline peab olema vabalt kaubeldavate aktsiate miinimummäär ja kas see peab olema täidetud kogu aeg või mingi ajavahemiku keskmisena, vajab arutamist.

Hetkel kuum