23. september 1998 kell 22:00

Kalatöötlejad tahavad saada osa riigi abirahast

Kalatöötlejatega kohtunud peaministri majandusnõunik Heido Vitsur ja majandusministeeriumi esindajad ei andnud eile lubadust, et riik ostab laos seisva kauba ära, ütles ASi Makrill juhataja Peeter Loim. «Pakkusime välja, et riik võiks osta kalatooted reservi tingimusel, et töötlejad need hiljem tagasi ostaks,» sõnas Loim. «Raha on kiiresti vaja ja me võime toodangut riigile kasvõi odavamalt müüa,» lisas ta.

Makrillil seisab laos 10 miljoni krooni eest kalatooteid, Venemaalt on ettevõttel saamata 3--4 miljonit krooni. Makrillis seisab tootmine teist nädalat ja ettevõte on saatnud 80 töötajat sundpuhkusele.

Eile oli Makrilli 230 tonni kalatooteid mahutav ladu laeni kaupa täis.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur ütles, et teisipäevaseks valitsuse istungiks peaks rahandusministeeriumil olema välja töötatud skeemid, kuidas ettevõtjaid toetada, ja selge, kust saadakse ettevõtjate taotletud 300 miljonit krooni.

«Kindel on see, et maksuamet neid ettevõtteid kägistama ei hakka ja pankrotti ajada ei soovi,» sõnas Vitsur.

Peeter Loimi sõnul ei ela ettevõtted Venemaa ekspordi lõppemist riikliku toetuseta üle. «Sisuliselt on valitsus otsustanud, et meid aidatakse, küsimus on, kuidas,» lausus ta pärast kohtumist valitsuse esindajatega.

Paljassaare kalatööstuse peadirektor Jaan Jalakas ütles, et ka Ukrainasse on müük peaaegu peatunud. «Sealsed partnerid ei saa meile ettemaksu teha, sest Ukraina grivnasid vahetatakse valuutaks alles siis, kui kaup on kohal,» rääkis Jalakas.

Kondiitritoodete vabriku Kalev peadirektor Tõnis Allik ütles, et kuigi ettevõttel on laod valmistoodangut täis, pole riigilt toetust küsitud.

«Pean ettevõtete riiklikku aitamist õigeks vaid sellisel juhul, kui saadav raha läheb näiteks töötajate palkade maksmiseks,» sõnas Allik.

Hetkel kuum