27. september 1998 kell 22:00

Kas korterite hinna langus lõpuks alanud?

Tallinna korteriturul peaks lähinädalatel selguma, kas märgatav hinnalangus tuleb või ei tule. Kinnisvarafirmade hinnangud korterite hinnamuutuste kohta on küllaltki erinevad, vaid Õismäe väikeste korterite hinna langusega on kõik nõus.

Pindi Kinnisvara arvates on juba teise kvartali lõpus Lasnamäel ja Õismäel alanud hinnalangus jõudnud ka Tallinna teistesse piirkondadesse. Võrreldes II kvartaliga on keskmised hinnad Pindi Kinnisvara teatel alanenud alates 4 protsendist Mustamäel kuni 11 protsendini Õismäel.

Kinnisvarafirmad Mendelson & Co ning Uus Maa ei näe nii suurt langustendentsi. Hindade langust lähiajal nad aga ei välista.

Senine hinnalangus põhineb suuresti nende müüjate kannatuse katkemisel, kellel on raha saamisega kiire. Enamik müüjaid pole hinna alandamist veel otsustanud ning korterite müügiperiood on pikaks veninud.

Ober Hausi kesklinna korteriosakonna juhataja Mihkel Oiderma sõnul on praegu tegemist murdepunktiga müüjate suhtumises ning edaspidi on oodata korterite hinna alanemist ca 10%.

Õismäe väikeste korterite hinnalanguses pole midagi üllatavat. Ka nende varasem kallinemine toimus kiiremini kui teistes linnaosades, sest pakkumine oli nõudlusest palju väiksem.

Üks peamisi üldist hinnalangust soosivaid tegureid on korteritehingute väike arv. Alanud pole turu tavapärane sügisene elavnemine ning uue omaniku leiab praegu sama arv kortereid kui suvel.

Kui korterite odavnemise ulatust on raske prognoosida, siis kindel on nende hinna diferentseerumise suurenemine. Hea asukohaga korralikule korterile leidub ostja ka rasketel aegadel ning sellise korteri hind on viimastel kuudel pigem tõusnud. Kinnisvarabüroo Uus Maa peamaakleri Jaanus Lauguse sõnul on renoveeritud korterite hind Tallinna vanalinnas tõusnud, keskmiselt maksab ruutmeeter 17 000--18 000 krooni. Veidi tõusnud on ka suuremate korterite keskmine hind Lasnamäel ja Mustamäel.

Raskustes on kehva asukohaga ja remontimata korteri müüjad -- müügiperiood on pikk, korterist lahtisaamiseks tuleb hinda sageli mitmekümne protsendi võrra alandada. Tallinna kesklinnas on vähempopulaarseks muutunud näiteks renoveerimata korterid Kentmanni, Kaupmehe ja Lembitu tänaval.

Üks huvitav nüanss eluasemelaenu tingimuste karmistumise ajal on seotud elamuühistutega. Seni eelistati korteriühistusse kuuluvaid kortereid, sest neid saab pantida.

Nüüd, ilma laenuta ostu puhul, muutub soodsamaks osta elamuühistusse kuuluvaid kortereid, sest elamuühistu maja on sageli paremas korras ja ka maja ümbrus hooldatud.

Hetkel kuum