29. september 1998 kell 22:00

Norra alandab elektri hinda

Rootsi majaomanikele pakub Sydkraft elektrit hinnaga 27,3 ööri, riigi keskmine elektri hind on 25,5 ööri/kWh. Ja ometi ei osta nad odavamat Norra elektrit, ehkki Rootsi elektriturg on vabale konkurentsile avatud juba 1. jaanuarist 1996. Rootslased on olnud väga loiud elektritarnija vahetamisel -- seni on seda 4,3 mln majapidamisest teinud ainult 20 000. Rootsis tuleb elektritarnijast loobumisel talle kuus kuud ette teatada ja klient peab paigaldama ajamõõtja, mis maksab 2500 krooni. See muudabki tarnija vahetamise mõttetuks, sest kokkuhoidu ei teki, ning raskendab vaba konkurentsi Rootsi elektriturul.

Neis kahes riigis on kõik konkurentsi takistavad reeglid kõrvaldatud. Näiteks Soomes saab elektritarnijale tasuta üles öelda kahenädalase etteteatamisega, Norras on see tähtaeg kolm nädalat. Soomes on vaba turg kehtinud kuu aega ja hind näitab selget langustendentsi.

Taanis ei saa kodumajapidamised elektritarnijat vahetada ja seal on ka Põhjala kõrgeim energia hind. Keskmine hind tarbijale on 62,06 Taani ööri kWh eest.

Elektri hinna langust Põhjamaades on soodustanud veejõujaamade sellesuvised veevarud: hoidlate täituvus on 89,2%, mis on viimase 50 aasta rekordi lähedane (96,3%). Nii oli elektri hetkehind eelmise nädala lõpul kukkunud 7,9 Norra öörile (2 aasta eest 36,2 ööri).

Rootsi riiklik energeetikafirma Vattenfall koondab 8300 töötajast 1000, sest firma rentaablus on energiaturu kasvavas konkurentsis vähenenud.

Koondamistega loodab Vattenfall hoida kokku 1--1,5 miljardit Rootsi krooni.

Vattenfalli omanik Rootsi riik on eraldanud 815 miljonit Rootsi krooni Vattenfalli struktuurimuudatusteks, mis puudutab eeskätt energiatootmist, elektrivõrke ja võrkudega seotud baasüksusi.

Värskes aruandes näitas Vattenfall 3 miljardi Rootsi krooni suurust kasumit, mis on aga vähenemas. Vattenfalli tegevdirektori Car-Erik Nyquisti sõnul on kasumi vähenemise põhjuseks energeetikaturu teravnenud konkurents. Vattenfalli hinnangul ei ole laienemist Rootsi siseturul võimalik jätkata, vaid see tuleb viia piiri taha või energeetikasektorist välja. STT-ETA-DI-ÄP

Hetkel kuum