29. september 1998 kell 22:00

Turud ootasid intresside kärpimist

Kauaoodatud USA Föderaalreservi vaba turu komitee istung on tänaseks toimunud. Eile oldi finantsturgudel veel närvilised, kuigi üleüldine meelsus oli, et Fed alandab lühiajalisi intresse 25--50 punkti võrra. Eelmine intressimäärade muutmine toimus 1996. aasta jaanuaris, mil diskontomäär tõsteti seniselt 5,00 protsendilt 5,50-le.

Kuidas reageerivad turud aga siis, kui intresse ei tõstetagi? Dollari kurss ei pruugi selle peale oluliselt tõusta. Valulisemalt reageerivad ilmselt aktsiate hinnad ja Dow kukub mõningasel määral ning raha liigub Ühendriikidest välja.

Kui Fed aga langetab intressi, toimub Wall Streetil lühiajaline hinnaralli. Toetust saab ka dollar. Kui turgudel hakati spekuleerima võimaliku intresside langetamisega, reageeris dollar positiivselt, sest intresside kärpimises nähti päästeinglit, mis peataks finantsturgude languse ning ülemineku kriisi. Kuid erakorralised finantsturgude mõjutajad on efektiivsed vaid siis, kui nad on ootamatud. Kauaoodatud intresside langus annab paratamatult vaid lühiajalist efekti, sest aktsiahindadesse on juba intresside langemine sisse arvestatud.

Eile õhtul oli dollari kurss 1,6752 DEMi (13,4016 kr).

Jaapani jeeni kurssi toetasid spekulatsioonid, et juhtivad tööstusriigid (G7) on saavutamas kokkulepet jeeni toetavaks ühisaktsiooniks. Eile pärastlõunal kerkis jeen 133,50 USD/JPYni, mis on kahe jeeni võrra kõrgem kurss kui päev varem. Jeeni kurss on viimasel ajal valuutaturgude tähelepanu keskmest veidi kõrvale jäänud, kuid saab arvatavasti taas peategijaks.

Hetkel kuum