5. oktoober 1998 kell 22:00

Soomlased taotlevad vara tagasi

Esimeses läbirääkimiste voorus pannakse paika juriidilised raamid ning hilisemate läbirääkimiste käigus vormistatakse tagasitaotletava vara lõplik nimekiri, ütles Soome valitsusdelegatsiooni töös osalev Soome saatkonna minister-nõunik Nyyrikki Kurkivuori.

Sangaste vallavanem Rein Org ütles, et Sangaste loss on suurim vaidlusalune objekt. Lossi tagasi taotlev Soome kodanik Markus Berg esitas avalduse vara tagasi saamiseks juba aastaid tagasi. Vald ei ole Oru kinnitusel vara tagastamise vastu, kuid omandireformi aluste seaduse järgi vara tagastada ei saa. Bergid ei olnud vara võõrandamise hetkel Eesti kodanikud ega ole seda praegugi, lisas Org.

Nüüd on Sangaste loss riigi eraomanduses ning kümmekonna lossi hoone haldajateks on majandusministeerium, põllumajandusministeerium, keskkonnaministeerium ja Sangaste vald. Teine teadaolev vaidlusalune objekt asub Haapsalus Koidula tänaval.

Rein Oru sõnul vallandub algavate läbirääkimistega omandireformis uus tsükkel ning soomlased loovad pretsedendi. Eestis vara omavaid välisriigi kodanikke on väga palju. Peale soomlaste hakkavad nüüd oma vara tagasi nõudma ka sakslased.

Soome kodanike vara tagasisaamise küsimus kerkis päevakorda juba 1993. aastal pärast omandireformi aluste seaduste jõustumist. Vastavalt Eesti omandireformiseadusele on välisriigi kodanikul õigus taotleda vara tagastamist või kompenseerimist Eesti Vabariigi ja vastava riigi vahelise kokkuleppe alusel, kuid omandireformiseaduse järgi on Eesti kodanikud ja välisriikide kodanikud jaotatud kategooriatesse. See on Euroopa Liidu reeglite järgi lubamatu. Algavate läbirääkimiste eesmärgiks ongi selle vea parandamine esialgu ainult soomlaste osas.

Hetkel kuum