7. oktoober 1998 kell 22:00

Ise firmat luua tuleb odavam

Omal ajal aktsiaseltsi asutanud Aav vormistas selle ise ka osaühinguks ümber.

Eestis on kümneid konsultatsioonifirmasid, kes pakuvad äriühingute moodustamise teenust. Kel aga vähegi pealehakkamist, viitsimist ja aega, saaks omale firma luua mitu tuhat krooni odavamalt.

Kasutades spetsiaalset firmade loomist käsitlevat õpikut, võib ettevõtte moodustamise selgeks saada mõne tunniga. Tuleb vaid päev või kaks raisata bürokraatia hammasrataste vahel seiklemiseks ning firma saab valmis suhteliselt väikeste kulutustega.

Projektijuhina töötav Ken Saan leiab, et firma loomine on kerge. Aeg-ajalt teeb ta sõpradele-tuttavatele koguni ise firmasid. «Mul on firmade loomist õpetav raamat, mis maksab 48 krooni ja on 30 lehekülge paks, igaüks, kes vähegi viitsib, saab firma tegemisega ise hakkama,» kinnitab noormees.

Saani arvates on valmisfirma ostmise ainus eelis, et saab kohe tegutsema hakata. Kui aga kiire pole, võib natuke ennast liigutades alles jätta mitu tuhat krooni.

Osaühingu loomise vältimatud kulutused on veidi üle 4000 krooni, konsultatsiooni- või õigusbüroodest firma ostmine-tellimine maksab alates 7500 kroonist.

Kui firmat on vaja ruttu, tasub osta see konsultatsioonibüroost, siis saab ettevõtte äritegevust alustada praktiliselt kohe.

Äriühingute asutamisega tegeleva ASi Divec juhatuse esimehe Erik Vallaste sõnul ostab enamik kliente siiski valmisfirma, tuues tavaliselt põhjuseks ajanappuse.

«Pealegi saadetakse algaja koostatud dokumendid tihti vigade tõttu äriregistrist tagasi, meie puhul juhtub seda väga harva,» lisab ta.

Põhilisteks argumentideks professionaalidelt äriühingu ostmisele peab Vallaste kiirust, mugavust ning tasuta konsultatsiooni.

Minimaalselt 31 päevamaksab kokku 4191 krooni

1. notari juures asutamisleping koos põhikirjaga (708 kr)

2. juhatuse liikmete allkirjanäidised (11,80 kr)

3. avaldus äriregistrile (70,80 kr)

4. riigilõiv maksuametile (2400 kr)

5. Sõnumilehele registreerimise kuulutuse avaldamise eest (100 kr)

6. audiitori hinnang mitterahalise sissemakse korral (500 kr)

7. tempel (300 kr)

8. firmanime kontroll (100 kr)

9. kõik dokumendid, sh firma sidevahendite numbrid ja juhatuse liikmete nimekiri äriregistrisse, B-osa kaardi saab kuu pärast

Eelised: säästab raha, saab firmale ise nime välja mõelda

Minimaalselt 31 päeva

maksab kokku 4191 krooni + teenustasu 2000--3000 krooni

Esitada konsultatsioonifirmale oma andmed ja kirjutada järgmisel päeval notari juures alla asutamislepingule, allkirjanäidistele ja äriregistri avaldusele, ülejäänu teeb konsultatsioonifirma äriregistri B-osa kaardi saab kuu pärast.

Eelised: hinnas konsultatsioon

1--2 päevamaksab kokku 7500--10 000 krooni

Notari juures kirjutada alla ostu-müügilepingule, allkirjanäidistele ja osanike koosoleku otsusele kande muutmiseks äriregistris firma on äritegevuseks valmis

Eeliseks: kiirus ning konsultatsioon

Hetkel kuum