7. oktoober 1998 kell 22:00

Meeleheitlik päästeoperatsioon

Eile tegi Krediidipank ühinemis-ettepaneku ERA Pangale, kes päev varem esitas Eesti Pangale taotluse kuulutada välja moratoorium, mille keskpank ka rahuldas. ERA Panga juht Andres Bergmann teatas õhtul, et Krediidipangaga liitumise alused on kokku lepitud. Ühinemise eelduseks on ERA Panga aktsiakapitali laiendamise õnnestumine.

Krediidipanga ja ERA Panga liitumisel tekiks töövõimeline pank ainult sellisel juhul, kui Eesti Pank seda liitumist finantseeriks ehk osaleks ERA Panga 80 miljoni krooni suuruses aktsiaemissioonis.

Kui keskpank otsustab sekkuda, siis tähendaks see tõenäoliselt Krediidipanga ja ERA Panga liitmist riigistatud Forekspangaga. See oleks aga raha raiskamine.

On vähe usutav, et Eesti Panga või mõne teise riikliku institutsiooni kõrval oleks Eestis kedagi, kellel oleks 80 miljonit krooni riskikapitali, et päästa usalduse kaotanud ERA Pank. Tõenäosus, et investeeritav raha tagasi tuleb on imeväike.

Tundub, et Krediidipank oli eile hommikul sundseisus -- vältimaks Krediidipanga hoiustajate hulgas ERA Panga moratooriumi teatega kaasneda võivat paanikat, otsustati teha liitumisettepanek ERA Pangale. Nii üritati näidata, et Krediidipank on pangandusmerel puhkenud tormi üleelamiseks piisavalt tugev. Isegi nii tugev, et pakkuda varju makseraskustesse sattunud ERA Pangale.

See plaan ei pea aga vett, sest Krediidipangal ei ole lihtsalt nii palju raha, et kahe väikepanga liitmistehet finantseerida. Mäletatavasti otsis Krediidipank ise mai lõpus strateegilist partnerit ja Itaalia ärimehe Ernesto Preatoni näol lühikeseks ajaks selle ka leidis.

Preatoni siiski loobus Krediidipanga enamusaktsiate ostmisest, sest panga äriseis oli arvatust halvem. Krediidipank ei ole suve jooksul nii palju tugevnenud, et suudab endaga liita ERA Panga.

Võimalik lahendus oleks, et Krediidipanga ja ERA Panga liitumine toimub sama skeemi järgi nagu Forekspanga ja Investeerimispanga liitumine, kus juhtohjad sai enda kätte Eesti Pank. Nüüd võiks keskpanga rollis olla näiteks Hüvitusfond.

Kui riik aga peaks loobuma kahe väikepanga ühinemise finantseerimisest, siis sarnaneb Krediidipanga ja ERA Panga liitumine saba jupi kaupa maharaiumisega.

Tulemus oleks sama nagu Eesti Panga nõukogu möödunud neljapäevasel otsusel mitte sulgeda ERA Panka. Sellega anti ERA Panga informeeritumatele klientidele veel kaks ja pool päeva aega, et oma raha pangast välja võtta. Et selline asi ei korduks, siis on õigem, kui keskpank keeldub ühinemisloa andmisest.

Hetkel kuum