12. oktoober 1998 kell 22:00

Pandimajja tuuakse varastatud kraami

Politsei uurib Narva mnt 2 keldris asuva pandimaja naistöötaja mõrvamist 6. oktoobril ja peab võimalikuks, et osa pandimajja võetud esemetest pärinevad varastelt ja narkomaanidelt. Uurimise alla võidakse võtta umbes 500 pandilepingut.

Peamiselt on pandimajja toodud mobiiltelefone, elektroonikat ja kuldesemeid.

Pandimaja omava firma AL&TA juhataja Merle Raudmees eitab politsei väidet, öeldes, et nende klientideks on koduperenaised ja ennast paljaks mänginud ärimehed. Pandimaja külastajate hulgas olevat küll narkomaane, kuid nad käivad seal vaid asju vaatamas. Pandimaja olevat mitmeid kordi kontrollimas käinud ka politsei, midagi keelatut pole aga leitud.

Dokumente panti toodud asjade kohta firmas AL&TA ei nõuta, küll peab eseme hoiuleandja esitama passi või autojuhiload. Merle Raudmehe sõnul on see piisav garantii, et ebameeldivuste korral tõe jälile jõuda.

Raudmehe arvates tõestab asjade seaduslikku päritolu ka see, et enamik pantijaid tuleb oma asjadele järele. Ülejäänud esemed pannakse müüki pandimaja letis.

AL&TA tegeleb peale pandimaja pidamise veel sauna- ja juuksuriteenuste pakkumisega. Politsei meelest pole siiki tegemist tavalise saunateenusega.

Firma AL&TA kuulub eraisik Sagatbek Tulepbergenovile ning Kasahstani kultuuriseltsile. Pandimaja pidamise luba on firmal teist aastat, saunateenuseid pakutakse vähemalt 1994. aastast.

Millistel motiividel pandimaja naistöötaja, 39aastane kahe lapse ema, mõrvati, ei osanud politsei eile õhtul veel öelda.

Narva maantee 2 asuv pandimaja pole pandimaja tavalises mõttes. On alust väita, et sinna tuuakse asju, mis on varastatud või röövitud.

Tavaliste varaste kõrval kohtab siin ka narkomaane. Ka siis, kui politsei pandimaja töötaja tapmist uuris ja sündmuskohale juurdepääsu takistas, trügisid oma kraami pakkujad pandimaja hoovil. Nii mitmelgi polnud neist dokumente, põhjuseks toodi hiljutine vanglast vabanemine.

Keldris asuva pandimaja kohta laseb järeldusi teha ka naabrus. Varem asus siin Tulvese baar, nüüd saun. Loomulikult mitte tavasaun.

Firmal AL&TA on pandimaja pidamise luba juba teist aastat. Sama firma osutab aadressil Narva mnt 2 veel sauna- ja juuksuriteenust.

Kui tegevusloa taotlejal on esitatud kõik dokumendid, antud juhul ka rahandusministeeriumi väljastatud litsents väärismetallidega tegelemise kohta, pole meil alust loa andmisest keelduda.

Mingit avalduse esitaja täiendava kontrollimise nõuet meil pole, ka ei pea pandimaja pidaja esitama turvamise lepingut ega politsei tõendit. Nõutav ruumide rendileping kehtib firmal AL&TA aga 2000. aastani.

Hetkel kuum