12. oktoober 1998 kell 22:00

Peter Lõhmus: Eesti ei tohi majanduspoliitikat lõdvendada

«Maailmapanga ja IMFi aastakoosolekutel sai selgeks, et kui me natukenegi oma senist poliitikat lõdvestame ja paar sammu tagasi astume, siis rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide reaktsioon on üsna järsk,» ütles Lõhmus intervjuus.

«Jää on suhteliselt õrn. Peame igat majanduspoliitilist sammu äärmiselt tõsiselt kaaluma, mis mulje see maailmale jätta võib,» rääkis ta.

Lõhmus märkis, et üldiselt on Eesti IMFi ja maailmapanga silmis oma positiivse imago säilitanud, kuid kohtumistel muude rahvusvaheliste fondide ja investeerimispankade esindajatega ilmnes, et maailm on Venemaa sündmuste tõttu Eesti suhtes küllaltki skeptiline.

«Kui selgubki, et turud rahunevad paari kuu pärast maha ja majanduse põhinäitajad on tugevad, jäävad rahvusvahelised investorid Eesti suhtes ikkagi aastaks-poolteiseks äraootavale seisukohale,» ütles ta.

Lõhmuse sõnul tuleb seista fakti ees, et majanduskeskkond on oluliselt muutunud ja seda pikemaks ajaks ning kõik katsed sellest lihtsate vahenditega läbi tulla tähendavad tegelikult valu edasilükkamist tulevikku.

«Kui me nüüd peaksime oma 6--7protsendilise aasta majanduskasvu juures stabilisatsioonifondi kallale minema, lükkame majanduse alt ära ühe viimastest tugedest, nimelt usaldusväärsuse,» hoiatas ta.

Lõhmus märkis, et riigikogu peaks järgmise aasta riigieelarvet vastavalt konservatiivsetele prognoosidele kohendama, senine eelarveprojekt on liiga optimistlik ja koostatud ajal, kui ülemaailmse kriisi ulatus polnud veel selge.

«Me ootame poliitikutelt ja riigikogult vastutustundlikku ja konservatiivset käitumist, kuigi seda on enne valimisi väga raske loota,» ütles ta.

«Ei tohi arvata, et see on nüüd maailma lõpp. Kui aga täituvad paljude poliitikute valimiseelsed unistused üht-teist tagasi keerata, siis see võiks küll olla lõpu algus.»

Lõhmus lisas, et kõige parem, mis valitsus teha saab, on aidata majandusel võimalikult kiiresti kohaneda muutunud oludega.

«Ei tohi jätta ettevõttetele neid rahaliselt aidates muljet, et probleemid on ajutised ja kohe läheb Vene turg uuesti lahti. Kui jätkame sama konservatiivset majanduspoliitikat, siis aitame kiirele kohaldumisele kaasa,» rääkis Lõhmus. BNS

Hetkel kuum