20. oktoober 1998 kell 22:00

Põllumeesteni jõuab hüvitis tuleval aastal

Valitsus esitas eile riigikogule otsuse eelnõu, mille järgi kasutatakse järgmisel aastal tubaka ja alkoholi aktsiiside tõstmisest saadavast 260 miljonist kroonist kuni 227 miljonit krooni põllumeestele ikaldusest tekitatud kahju hüvitamiseks.

Hüvitiste maksmiseks käibemaksu tõstmisest valitsus loobus kui liialt keerulisest ning segadust tekitavast vahendist.

227 miljonit läheb kava kohaselt järgmise aasta riigieelarve kaudu sihtotstarbelisena valitsuse reservfondi. Justiitsminister Paul Varuli sõnul tuleb lähema kahe kuu jooksul põhjalikult ette valmistada hüvitiste jagamise süsteem, et raha jõuaks õigesse kohta. «Maksmisega ei saa rabistada, see tekitaks veel rohkem ebaõiglust ja paksu verd tootjate vahel,» ütles justiitsminister.

Varuli hinnangul saab juhul, kui järgmise aasta riigieelarve võetakse veel tänavu vastu, hakata hüvitisi jagama kohe uue aasta algul. Kellel on raha saamisega aga väga kiire, neile on valitsus Varuli kinnitusel valmis andma garantiikirja pangast laenu saamiseks.

Nii tubakatoodete maaletoojad kui ka alkoholitootjad väidavad, et tegelikult toob aktsiiside tõstmine kaasa alalaekumise suurenemise ja salakaubanduse vohamise. Legaalne müük väheneb ning suureneb salasuitsude ja -viina tarbimine.

Riigikogu arutas eile Koonderakonna ja Maarahva ühenduse esitatud otsuse eelnõu ikalduse hüvitamiseks, mis ühe võimalusena nägi ette samuti majanduse stabilisatsioonifondi kasutamist.

Maarahva erakonna fraktsiooni liikme Jaanus Männiku sõnade kohaselt oleks see küll äärmuslik abinõu ning välisinvestoritele halb signaal, kuid kõige kiirem ning efektiivsem, mis võimaldaks põllumeestel hüvitised veel tänavu kätte saada.

Koonderakonna ning Maarahva ühenduse eelnõu arutelu katkestati Reformierakonna ettepanekul, sest opositsiooni hinnangul ei olnud eelnõu tekst juriidiliselt korrektne.

Isamaaliit esitas eile riigikogule otsuse eelnõu, millega tegi ettepaneku kehtestada ühekordne solidaarsusmaks kuni 31. märtsini 1999. Maksust laekuks 250 miljonit krooni. «Üks võimalus solidaarsusmaksu kehtestamiseks oleks kümnendikprotsendi lisamine üksikisiku tulumaksule,» märkis Isamaaliidu esimees Toivo Jürgenson.

Valitsuse eile esitatud eelnõu 227 miljoni krooni eraldamiseks hüvitisteks peaks riigikogus arutusele tulema juba järgmisel nädalal.

Hetkel kuum