21. oktoober 1998 kell 22:00

Must päev tulemas

Eelmisel aastal toimus 17 protsenti kõikidest registreeritud liiklusõnnetustest reedeti (kahju 35 miljonit krooni) ja üle kümnendiku õnnetustest oktoobris (kahju 21 miljonit krooni).

«Kui tormituul ei kanna enam merelt sooja õhku, siis vaikne niiske ilm annab ootamatu temperatuurilangusega korraliku libeda,» räägib Taimi Paljak ilmateenistusest. «Mind must jää lähipäevadel ei üllataks.»

«Nädalapäevad tagasi tundsin oma kahe silla veolise Audiga, et rattad käivad justkui tühjalt ringi -- seest läks õõnsaks,» jagab oma esimest musta jää kogemust tänavu Eesti autoklubi juhatuse esimees Aarne Kuum.

Järva teedevalitsus tõrjus möödunud aastal Eesti suurimate ahelavariide paigas, Tallinna--Tartu maantee Ussisoo lõigul, libedat 14. oktoobril ja üle-eelmisel aastal 8. oktoobril. 23. oktoobrini kannatas must jää oodata viimati 1993. aastal, kinnitab hooldusdirektor Aado Kein.

Tänavu pole musta jää tõrjumiseks Ussisoo lõigule veel liiva ega kemikaale veetud, kuid Järvamaa puistemasinad on stardivalmis.

Soode ja metsade vahelisel Ussisoo lõigul on viimaste aastate jooksul oktoobri esimeste külmade õhtutega kortsu sõidetud kümneid autosid.

Eesti vanima puksiirabiettevõtte Pamperi juhatuse esimees Aivo Roots ütleb, et oktoobris suureneb väljakutsete arv liiklusõnnetuste kohtadesse veerandi võrra.

«Pimedus, vihm, lehed ja must jää -- ning purjus mehed ei suuda oma võimsaid masinaid enam valitseda,» iseloomustab Roots oktoobrit.

Aarne Kuum ootab, et autoklubi puksiirteenuste kasutamine sageneb just nendel päevadel, sest mullu suurenes väljakutsete arv 23. oktoobriks 15. oktoobriga võrreldes 15 protsendi võrra.

Detsembri keskpaigaks kasvab nõudmine puksiirabi järele kolmandiku võrra ning langeb jaanuaris järsult, sest aastavahetuse peod ja reisid on klientide rahakotid üsna tühjaks pumbanud. «Jaanuaris tõmmatakse auto kraavist välja kasvõi salliga,» kinnitab Kuum.

Hetkel kuum