28. oktoober 1998 kell 22:00

Kiviter tasub võla sel nädalal

Võlaosa tasumine on eelduseks, et Eesti Põlevkivi võtaks pankrotiavalduse kohtust tagasi, ütles eile õhtul Kiviteri juhataja Priit Piilmann.

Eesti Põlevkivi saatis üleeile Ida-Viru maakohtusse pankrotiavalduse nii Kiviteri kui ASi Kohtla-Järve Soojus vastu ning kinnitas, et ei võta avaldust tagasi enne, kui võlgnikud on nõutud raha tasunud.

Piilmann kinnitas, et tema lubadus ei ole rajatud õhule ja Kiviteril on raha võla tasumiseks. Samas võime arutada ka teist varianti ja viia reedel kohtusse pankrotiavalduse Kohtla-Järve Soojusele, kes on jäänud viimase kuuga Kiviterile võlgu 5 miljonit krooni, arutles Piilmann. «Selle rahaga saame juba peaaegu Eesti Põlevkiviga asja klaariks,» sõnas ta.

Kiviteri ligi 30 miljoni kroonisest võlast Eesti Põlevkivile on 20 miljoni krooni tasumiseks allkirjastatud maksegraafik, mille järgi tasutakse võlg järgmise aasta juuliks.

Eesti Põlevkivi peadirektor Väino Viilup ütles, et ta andis eile Kiviteri esindajatele põlevkivi müügi lepingu, mille kohaselt saaks Kiviter põlevkivi soodsa hinnaga veel kümme aastat.

«Jutt jäi nii, et see leping tuleb neil alla kirjutada ning lubatud osa võlast tasuda, siis võtame meie Kiviteri vastu esitatud pankrotiavalduse tagasi,» sõnas Viilup.

«Viilup on meile öelnud, et me ei ajaks oma kaevanduste jama, vaid ostaks põlevkivi temalt,» sõnas Piilmann.

Ta ütles, et Viilupi pakutud põlevkivi müügi leping on Kiviterile vastuvõetamatu, sest seal on lause, mis võimaldab lepingu ühepoolselt päevapealt katkestada. Praegune põlevkivi ostmise leping lõpeb Kiviteril tuleva aasta septembri lõpus.

«Ükski investor ei too sellise tähtajaga tooraine garantiiga ettevõttesse raha, parimal juhul on nad nõus meile lühiajalist laenu andma,» kommenteeris Piilmann.

«Meile on vaja kaevandust või pikaajalist lepingut, mida ei saa katkestada,» lausus Piilmann.

Viilup märkis, et tema arvates peaksid Kiviteri juhid sellise lepinguga rahule jääma. «Lepinguga on neil kõik kindlustatud ilma, et neid kaevandusi vaja oleks,» ütles ta.

Hetkel kuum