1. november 1998 kell 22:00

G7 ühiselt kriisi vastu

«Meil tuleb 21. sajandi globaalsete turgude jaoks luua kaasaegne tegevuskeskkond ning piirata järske tõuse ja langusi, mis hävitavad lootuse ja vähendavad jõukust,» ütles G7 praeguse eesistujamaa Suurbritannia rahandusminister Gordon Brown.

Lühemas perspektiivis on kõige tähtsam peatada Aasiast alanud finantskriisi levimine. Selleks nõustusid G7 riigid USA ettepanekuga täiendada rahvusvahelise valuutafondi (IMF) reserve 90 miljardi dollariga, millest ohtu sattunud riike abistatakse enne, kui kriis on käega katsutav.

Praegu saab IMFi abi taotleda vaid kollapsi künnisel riik. Uus abinõu säästaks radikaalseid reforme alustanud arenevaid riike, mis on teenimatult sattunud investorite ebasoosingusse.

«Tegelikult piisab ühe suure tulekahju kustutamisest -- Brasiiliast,» kommenteerisid analüütikud, pidades silmas Ladina-Ameerika kokkuvarisemise mõju USA majandusele.

Suurim oht lähtub praegu majanduskasvu aeglustumisest, mitte inflatsioonist, tõdesid riigid ühisavalduses. Dokumendis on kohustus «luua tingimused tugevaks ning kodumaisest nõudlusest ergutatud majanduskasvuks.» Turud tõlgendasid seda kui vihjet lõdvemale rahapoliitikale ning intressimäärade alanemisele.

Pikemas perspektiivis tahab G7 parandada turgude järelevalvet -- eelkõige kuuma raha liikumise üle riigist riiki -- ning tõhustada finantsaruandlust, mis probleemidest varem märku annaks.

«Praegusel vastastikku sõltuval ja väga kiirelt areneval globaalsel turul tuleb luua järelevalvesüsteem ... mis on sama arenenud kui turud, kus tegutsetakse,» ütles Brown.

G7 avaldus on selge märk, et pärast pikaleveninud otsustusjõuetust on tööstusriikide liidrid lõpuks allkirjastanud ühised eesmärgid.

G7 hoidus küll väitmast, et halvim on möödas, kuid tõi esile rea lootustandvaid märke ülemaailmse finantskriisi lahenemiseks -- intressimäärade alanemine USAs ja Euroopas, Jaapanis vastu võetud finantssüsteemi reformi pakett, Brasiilia säästueelarve ning õrnad märgid Aasia riikide toibumisest.

«Olukord on viimastel nädalatel märgatavalt paranenud,» ütles Briti keskpanga juht Eddie George. «Oht, et laenuvõimalused maailmas kokku kuivad, näib olevat möödas,» jätkas ta.

Ettevaatlikku optimismi jagavad ka aktsiaturud. Pärast 13% tõusu viimastel nädalatel reageerisid turud G7 avaldusele taas tõusuga. Optimismi lisas ka USA kolmanda kvartali oodatust suurem majanduskasv.REUTERS-FT-ÄP

Hetkel kuum