2. november 1998 kell 22:00

Börsil valitses Ühispanga aktsia

Eile valitses Tallinna börsil Ühispanga aktsia. Ülejäänud turg aga oli pea täielikus vaikuses. Börsisüsteemi kogukäive ulatus registreeritud 143 tehingus veidi üle 10 miljoni krooni -- 10,67 mln kroonini. Äripäeva indeks liikus juba kolmandat päeva järjest tõususuunas, kerkides päevaga 1,16%, 280,23 punkti tasemele.

Leitud toetuspind on aga õhkõrn ja tugevaid lootusi börsi tõusule pöördumiseks praegu küll ei ole. Vaikse ülespoole liikumise on tekitanud üksikud konkreetsed sündmused, millele rajatud spekulatsioonid turgu ajutiselt paremuse poole mõjutavad.

Eile oli selgelt näha, et ainsana suutis investoritele huvi pakkuda Ühispanga aktsia, mille päevakäive oli 6,9 miljonit krooni, paistes ülejäänud turu loiduse taustal hästi silma (moodustas börsisüsteemi päevakäibest ligi kaks kolmandikku).

Huvi Ühispanga aktsia vastu tekitas taas jõuliselt kerkinud kuuldus strateegilise investori leidmisest. Panga nõukogu hakkab asja kolmapäeval arutama, kuid kindlat favoriiti väidetavalt veel ei ole.

Igal juhul on päevselge, mida näitas ka eilne turu reaktsioon, et strateegilist investorit on Ühispangale Hansapangaga konkureerimiseks hädasti vaja. Hansapank saab eile alanud emissiooni tulemusel kuu keskel ligi 1,5 miljardit krooni lisaraha. Kui Ühispangal õnnestub saada samas suurusjärgus investeering, peaks praegused panused aktsiasse ennast kindlasti õigustama.

Samas kui Hansapanga aktsia käive jäi eile vaid 0,66 miljoni krooni tasemele, üllatasid keskmisest suurema käibega lisanimekirjas kaubeldavad EMV ja ESSi aktsia -- käibed vastavalt 0,96 mln ja 0,81 mln kr. ESSi aktsia puhul võis käivet tekitada investorite soov loobuda börsilt lahkuda ähvardanud ettevõtte aktsiast. Olulist hinnaerinevust praeguse börsihinna ja väikeinvestoritele pakutud aktsiate loovutamishinna vahel praegu pole. Seega ei ole ka mõtet oodata, võttes endale riski, et tegelik tagasiostuhind kujuneb esialgu välja pakutust väiksemaks. ESSi aktsia hind börsil eile isegi kerkis 2,5%.

Hetkel kuum