10. november 1998 kell 22:00

Aktsiate hinnad hüppasid üles

Aktsite hinnad Tallinna börsil tegid eile ootamatu ja üllatavalt jõulise hüppe ülespoole. Enamik turu huvist langes põhinimekirja aktsiatele, mis kõik tõusid 4 kuni 10,3 protsenti. Tallinna börsi enamkaubeldavate aktsiate hindade baasil arvutatav ÄP indeks kerkis päevaga 5,41% ja lõpetas börsi sulgemisel 295,89 punktil.

Kiiret hinnatõusu ei saatnud kauplemishuvi märkimisväärne kasv. Börsi päevakäive küll kerkis 8,31 mln kroonini, kuid on siiski kaugel normaalsest. Maaklerite sõnul algas eilne hinnatõus Hansapanga aktsiast, mille vastu on mõningat huvi turul tunda. Hansapanga aktsia tõmbas eile kaasa ka teised põhinimekirja aktsiad.

Keegi ei osanud välja tuua arvestatavat põhjendust Forekspanga aktsia rohkem kui 10protsendilisele tõusule. Ilmselt oli tegu ebalikviidse aktsia volatiilsusest tuleneva hüppega veidi suurema ostukorralduse peale. Forekspanga aktsia käive oli veidi üle 400 000 krooni.

Kauplemisaktiivsus tulenes eile enamjaolt kohalikult turult. Välisturgudel jäi kauplemine nii Hansapanga kui Ühispanga aktsia puhul miljoni krooni piiridesse.

Eilne suurim tõusja oli hoopis lisanimekirjas kaubeldav Tallinna farmaatsiatehase aktsia, mille hind kerkis 32 728kroonise käibe juures 50% (2 kroonilt 3-le). Suur hinnatõus tuleneb farmaatsiatehase aktsia puhul tema vähesest likviidsusest (praegusel hinnatasemel on müügihuvi äärmiselt tagasihoidlik).

Ostupoolel võivad olla aga investorid, kes mängivad võimalusele, et aktsia börsilt äraviimiseks on farmaatsiatehas sunnitud aktsionäridelt aktsiad siiski kokku ostma. Kokkuostuhind leitakse tavaliselt mingi pikema perioodi keskmisena ja suure tõenäosusega kujuneks see kõrgemaks kui praegune hinnatase börsil.

Põhinimekirja aktsiate tagasihoidliku käibe juures toimunud hüppeline tõus ei tähenda ilmselt tõusuperioodi algust. Maaklerite hinnangul võib eilne tõus tekitada täna turul väikese müügisurve ja viia aktsiate hinnad jälle veidi madalamale.

Hetkel kuum