11. november 1998 kell 22:00

Ettevõtjad on pettunud

Ettevõtjatel ajab harja punaseks asjaolu, et maksust on tehtud investeeringute ulatuses vabastatud kasum, mis on saadud investeeringute tegemisega samal aastal.

Kui AS Tarmel valis oma uuele liimpuidutehasele asukohta, kaalus ta esialgu Tallinna ehitamist, sest siin oleks olnud olemas infrastruktuur ja ka sadam on lähedal. Kaalukauss langes aga Rapla maakonna Keava alevi kasuks just seetõttu, et väljaspool Tallinna pidid investeeringud maksuvabad olema.

Liimpuidutehase rajamiseks moodustatud aktsiaseltsi Lemrat paigutas Tarmel 6 miljonit krooni, Estinvest 4 miljonit ja pangast võeti veel 20 miljonit krooni laenu. Kokku investeeriti väljapoole Tallinna 30 miljonit, mille eest ehitati hoone ja soetati seadmeid. Kuna tootmine käivitub 1. detsembril, siis tänavu pole kasumist juttugi. «Isegi sel juhul, kui tehas oleks käiku läinud näiteks veebruaris, poleks sel aastal 30miljonilist kasumit tekkinud, mille pealt tulumaksu maha arvata,» lausub Tarmeli peadirektor Ain Saarmann.

Riigi maksuameti osakonnajuhataja Kaja Tamm vastab Tarmeli vastavasisulise pöördumise peale seadust selgitades, et «kuludesse on õigus kanda põhivara arendamiseks ja täiendamiseks tehtud kulutused, juhul kui ettevõttel on maksustatavat tulu». Antud juhul seda aga ei olnud. Samas peab Tarmel nüüd järgmisel aastal hakkama teenitud kasumi pealt maksu maksma.

Kui firma ostab esimese ja teise grupi põhivara ehk hooneid ja seadmeid, siis saab ta samal aastal teenitud kasumi tulumaksuvabaks. Mitme ettevõtte omaniku ja Mainori presidendi Ülo Pärnitsa sõnul ei teeni aga ükski investeering, kui see just väga väike ei ole, end esimese aastaga tasa. Tema hinnangul on sellise seaduse tegemisega ettevõtjaid lihtsalt petetud. «Olen rääkinud teistegi ettevõtjatega ja paljud neist ei teagi, et seadus ei toimi,» märkis ta.

Tööandjate ja tööstuse keskliit on teinud rahandusministeeriumile ettepaneku viga veel sel aastal ära parandada, nõnda et heas usus väljapoole Tallinna investeerinud ettevõtted lubatud soodustuse kätte saaksid. Ettepaneku kohaselt peaks väljaspool Tallinna oleva ettevõtte aktsiakapitali paigutatud investeeringut põhivarasse saama edaspidi maksustatavast tulust maha arvata seitsme aasta jooksul. Lõpliku otsuse ses küsimuses langetab riigikogu.

Hetkel kuum