16. november 1998 kell 22:00

Põllumehed ähvardavad maanteid blokeerida

Samuti kutsuvad tootjate ühendused töötuks jäänud põllumehi ja töövõtjaid üles end töötutena registreerima, et selguks tegelik olukord maal, ütles valitsuskõnelustel põllumehi esindav Urmas Laht esmaspäeval.

Millal tõsine meeleavaldus, mis seisneb põllutöömasinatega teede blokeerimises, teoks saab, ei ole Lahe sõnul veel kindel.

«Toompeale pole meil mõtet enam minna,» nentis Laht, kelle hinnangul on valitsuse esitatud vastused liiga üldsõnalised. «Valitsus fikseerib hetkeolukorra ega anna tulevikku suunatud lahendusi,» märkis Laht.

Põllumehed on pidevalt saanud lubadusi anda nende probleemidele konkreetsed lahendused kahe nädala jooksul, millele on siiski järgnenud vaid üldsõnaline seletus, sedagi hilinemisega, selgitas Laht. «Edasi-tagasi palli veeretamine on liiga kaua kestnud.»

Laht lubas, et põllumehed korraldavad meeleavalduse organiseeritult ja seadusi järgides.

Lisaks kutsuvad tootjate organisatsioonid põllumehi üles maksma riigile makse natuuras -- lihas, piimas ja viljas, sest sularaha põllumeestel ei ole.

Põllusaaduste tootjate ühendused kohtuvad edasise tegevuskava täpsustamiseks kolmapäeva hommikul.

Oktoobri keskel kogunesid sajad põllumehed Toompeale, kandes ränkade süüdistustega loosungeid ja nõudes võimudelt otsuseid.

Meeleavalduse korraldajad esitasid valitsusele ja parlamendile kolm nõudmist: kuulutada põllumajanduses välja katastroofiaasta, rakendada põllumajandustulude puudujääki katvaid meetmeid ning avalikustada läbirääkimised Euroopa Liiduga.

Valitsus esitas reedel põllumajandustootjate nõudmistele vastused, kuid ainsa vastuse -- ei -- sai nõue kuulutada Eestis välja katastroofiaasta. Ülejäänud nõudmised said valitsuselt vastuse loetelu näol, kui palju ja mida on juba praegu ära tehtud.

Autor: BNS

Hetkel kuum