Reuters/Scanpix • 17. november 1998 kell 22:00

Läti ei kiirusta latti euroga siduma

tekst> Läti keskpank tahab eelnevalt veenduda euro stabiilsuses, mis lükkab lati ümbersidumise edasi vähemalt aastani 2000, ütles keskpanga valuutaosakonna juhataja Roberts Grava.

tekst> Samuti on selleks vaja, et Läti kaubavahetuses dollari osakaal väheneks, jätkas Grava.

tekst> Selle aasta esimese üheksa kuuga moodustas kaubavahetus Euroopa Liiduga 55,5 protsenti Läti impordist ja 54,5 protsenti ekspordist, samal ajal kui SRÜ riigid moodustasid 15,6 protsenti impordist ja 20,9 protsenti ekspordist. Grava sõnul toimub pool kaubavahetusest dollarites.

tekst> «Läti praegune kaubavahetuse struktuur ei toeta lati sidumist euroga. Kuni selline olukord püsib ning Läti ei ole veel Euroopa Liidu liige, ei ole lati ümbersidumine aktuaalne,» ütles Grava.

tekst> Läti ettevaatlikkus euro suhtes on hetkel tingitud eelkõige Venemaa ning globaalsest finantskriisist, mis hiljuti sundis ka Leedut liti dollari küljest lahtisidumist edasi lükkama.

tekst> Kui Läti praegusel hetkel muudatustest teataks, suurendaks see veelgi üleüldist ebakindlust, kommenteeris Merita Securitiese analüütik Mika Erkkila.

tekst> Erkkila sõnul on Läti toiminud targalt, ehkki varem või hiljem järgivad ka teised Balti riigid Eesti eeskuju, kus krooni ankruvaluutaks saab jaanuarist Saksa marga asemel euro.

tekst> Praegu on ringluses olevad latid on 105 protsendi ulatuses keskpanga reservidega kaetud.

tekst> Latt on seotud rahvusvahelise valuutafondi arveldusühikuga SDR tasemel 0,7997 ning on kogu Venemaa finantskriisi vältel püsinud lubatud kõikumisvahemikus.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum