18. november 1998 kell 22:00

Ühispank saab 860 miljonit krooni

SEB tahab partnerlust kolme Balti pangaga

Üleeile hilisõhtul sõlmitud lepingu kohaselt saab SEB Ühispanga strateegiliseks partneriks ja Ida-Euroopa ettevõtete toetamiseks loodud International Finance Corporation (IFC) laenab Ühispangale 8 aastaks 259 miljonit krooni. IFC-l on õigus konverteerida laen aktsiakapitali, omandades 7 miljonit aktsiat hinnaga 37 krooni tükk.

Ühispanga president Ain Hanschmidt ütles eile, et SEBile emiteeritakse 40kroonise tükihinnaga 15 miljonit aktsiat, misjärel saab SEB 32protsendiliseks Ühispanga omanikuks.

Lisaks omandab SEB veel 6 miljonit Ühispanga aktsiat, misjärel suureneb SEBi osalus Ühispangas 38 protsendini. SEBi teatel maksab ta täiendava kuue miljoni aktsia eest nende omanikele 228 miljonit krooni, mis teeb aktsia hinnaks 38 krooni. Eile sulgus Ühispanga aktsia börsil 25 krooniga.

Ühispanga juhatuse liige Jürgen Lamp ütles agentuurile BNS, et Ühispank müüs need 6 miljonit aktsiat SEBile ise.

Ühispanga asepresidendi Janek Mäggi sõnul pole see väide korrektne. Tegelikult oli Ühispank SEBi ja kolmanda osapoole vahendaja tehingus ning seda Eesti Panga loal, täpsustas Mäggi. «Tehing on konfidentsiaalne, selle üksikasju me ei avalda,» lisas ta.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann lausus, et ta ei oska selle teema kohta midagi öelda, sest ei saanud õigeid inimesi kätte.

Hanschmidti sõnul ei hakka Ühispank hoolimata rahasüstist oma laenuportfelli suurendama. «Ajame edasi konservatiivset laenupoliitikat, sest ei ole veel selge, mida majandus teeb,» rääkis ta. Hanschmidt lisas, et kui kapitali poleks juurde saadud, siis tuleks Ühispangal laenuportfelli vähendada.

SEBi asepresident Lars Gustafsson ütles, et SEB ei plaani suuri muudatusi Ühispanga juhatuses, lisades panka võib-olla hiljem mõned SEBi töötajad. «Me tegime Ühispangas eelauditi ning leidsime, et sellesse panka on hea oma raha panna,» sõnas ta.

Gustafsson ütles, et SEB on huvitatud investeerimisest ka Läti Unibanka ja Leedu Vilniaus Bankasesse, kellega on Ühispangal koostööleping. Ta sõnas, et Unibanka soovib SEB 35--36protsendilist ja Vilniaus Bankas 32protsendilist osalust.

Gustafsson eitas kolme Balti panga võimalikku ühinemist. «Me tahame säilitada Ühispanka kohaliku Eesti pangana,» põhjendas ta. Gustafsson ütles, et kolme panga vahel on sügavama koostöö võimalus, kuid ühinemist ei tule.

26. novembril toimuval Ühispanga aktsionäride koosolekul peavad aktsionärid emissiooni toimumise kinnitama ja loobuma eelismärkimisõigusest. Samuti kutsutakse Ühispanga nõukogust tagasi kaks liiget ja nende asemele valitakse kaks SEBi esindajat. Janek Mäggi sõnul ei ole veel otsustatud, kes nõukogust tagasi kutsutakse.

Vastvalminud Äripäeva pankade riskireitingust selgub, et Ühispank on oktoobris tõusnud. Kui septembris oli Ühispanga riskiaste 0,91 punkti, siis oktoobris oli see 0,81 ehk risk on väiksem. Väikseima riskiga pank on reitingu järgi jätkuvalt Hansapank, 0,44 punktiga.

Septembri jooksul vähenes Ühispanga bilansimaht ligi miljardi krooni võrra.

Ühispanga aktsia tõusis eile börsil 5,04 protsendi võrra 25 krooni tasemele. Alates eelmisest nädalast on Ühispanga aktsia hind pidevalt tõusnud, langedes veidi vaid teisipäeval.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum