ÄP fototoimetus • 3. detsember 1998 kell 22:00

Pettus Vene-ekspordis üldine praktika

Nii usub Soome Kauppalehtile antud intervjuus Helsingis asuva õigusfirma East European Law jurist Matti Honkanen, kes nõustab Venemaale eksportivaid Soome firmasid.

Honkaneni sõnul oleks silmakirjalik soovitada firmadele seaduste täpset järgimist ja kõigi maksude tasumist. «Me ei ole konkurentsivõimelised, kui ei tee nii, nagu teised Venemaale eksportivad riigid,» ütles Honkanen, viidates eelkõige Balti ja Kesk-Euroopa riikidele ning Türgile.

Nii Eesti rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep kui maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro on ajalehele möönnud, et Eesti firmad kõrvalteid kasutavad, ehkki ministeerium ei näe topelttollides mingit õigustust maksudest kõrvalehiilimiseks.

Laialt on Soome ja Venemaa vahelises kaubanduses levinud topeltarvete süsteem. Lihtsustatult tähendab see seda, et kauba vedajale antakse kahed dokumendid -- ühed Soome ja teised Vene tolli jaoks. Vene tollile esitatud kaubaarvetes, mille pealt tollimaksu arvestatakse, on kaubakoguse tegelikust hinnast näidatud vaid 10--50 protsenti, väidab tollinõunik Kaj Blomster Soome tolliameti kliendilehes Tulliviesti.

Topeltarvete esitamist pole Soomes peetud seaduserikkumiseks, sest Soome tolliametnikele on esitatud õiged arved.

Lisaks võib Honkaneni sõnul Venemaa riiklikult tollikomiteelt Moskvas osta näiteks 3--6 kuud jõus oleva otsuse, mis annab firmale õiguse kaupa sisse tuua maailmaturu hinnast oluliselt madalamalt. Nii on kaubalt makstav käibemaks ja toll vaid murdosa õigest summast.

Blomsteri sõnul oleks Soomel võimalik võltsitud arvetel põhinevat kaubandust piirata kasvõi arvete tembeldamisega. Ühepoolselt ei taha Soome aga meetmeid rakendada.

Kaotajaks on Vene pool, kellel jääb sellist praktikat sallides tollituludena saamata 65--90 miljardit Eesti krooni.

Soome taotlusel tõsteti probleem Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliseks küsimuseks ühe osana mullu detsembris jõustunud ELi ja Venemaa vahelisest partnerlusleppest. Ettepanekud on kaalumisel ELi liikmesriikides. Ilmselt oodatakse, et Venemaa liitub ELi üldiste tolli ja veoprotseduuridega.

Autor: ÄP

Hetkel kuum