8. detsember 1998 kell 22:00

Balti riikides on palju pettust

Topeltarvetega ei peteta ainult Vene võimusid, sama skeem on laialt levinud ka Balti riikides, tõdeb hulgimüügifirma AS Pajunen juhatuse esimees Jussi Pajunen Soome Kauppalehtile antud intervjuus.

Pajuneni sõnul on soomlastel väär ettekujutus, et Eesti liigub stabiilselt turumajanduse suunas. Selle asemel käib ühiskonnas terav võitlus hea ja kurja vahel.

«Eestis on toimiv turumajandus, kuid see peab pidevalt võitlema allmaailmaga,» ütles Pajunen.

Kuna Eestis ei ole suuri sisseveotolle ja makse, on kuritegevuse teenimisvõimalused piiratud ning raskuskese koondunud peamiselt kõrgete tollimaksude ja aktsiisiga toodetele, näiteks alkoholile ja tubakale.

«Eestis eeldab petmine üldiselt suuremat firmat, mis tegeleb nii impordi kui ekspordiga. Sellisel juhul lõigatakse kasumit käibemaksu pealt, mis on Eestis 18%,» ütles Pajunen.

Veelgi hullem on olukord Lätis, kus Pajunen oli sunnitud oma hulgimüügifirma sulgema.

«Tegevus lõpetati, sest seal ei olnud enam võimalik ausalt töötada. Eestis on veel lootust,» ütles Pajunen.

Pajunen taunib Soome ettevõtjaid, kes ei nõua oma koostööpartneritelt kõrget ärieetikat.

«Kui moraalseid nõudeid ei esitata, toetatakse kuritegevuse kasvu ning takistatakse ausate ettevõtjate tegevust,» ütles Pajunen. «Soome firmad, mis osalevad võimude petmises, tegutsevad moraalitult ja lühinägelikult,» jätkas ta.

Samuti paneb Pajunen imeks Soome ametnikke, kes topeltarvete probleemist oma «käed puhtaks pesevad».

Selle asemel peaks Soome küsimuse Euroopa Liidus teravalt üles tõstma, teeb Pajunen ettepaneku. Oma praeguse hoiakuga tagavad Soome ametivõimud kuritegelikele rühmitustele ammendamatu rahavoolu.

Edvard Pajunen Oy tütarfirma AS Pajunen on olnud Eesti hulgiturul tegev alates 1991. aastast. Ettevõtte aastakäive on umbes 80 miljonit Eesti krooni ja firmas töötab umbes 30 inimest.

Autor: KL

Hetkel kuum