Kaja Koovit • 8. detsember 1998 kell 22:00

Heitlik aeg on sobiv õppimiseks

Vaatamata huvipuudusele väärtpaberiturul toimuva vastu alustab SSE Riga investeerimisfond 14. detsembril Baltimaade keskkoolide ja ülikoolide õppuritele mõeldud investeerimismängu. Võistkonnad saavad tasuta nelja kuu jooksul investeerida 100 000 hüpoteetilist Ameerika dollarit Balti riikide ja Stockholmi börsidele.

Mängu korraldava fondi juhatuse liige Gerri Kodres loodab, et hinnalangused väärtpaberiturul ei ole vähendanud huvi investeerimise vastu ja osalejate arv ei jää kevadisele 600 võistkonnale alla. Enam kui 1000 mängijast olid pooled Eestist. Võitjaks osutus toona Läti võistkond.

Kuigi võistlusportfelle võib igal võistkonnal olla vaid üks, saab strateegiate katsetamiseks koostada piiramatu arvu testportfelle.

Seekord pakutakse mängijatele võimalust teha tehinguid ka optsioonidega, mis ei tohi portfellist moodustada rohkem kui 10%.

Kodres möönab, et arvatavasti hakatakse mängus optsioone spekuleerimiseks kasutama, kuid organiseerijate põhieesmärk on tutvustada noortele optsiooni kui riskihajutuselementi.

Hansa Asset Managementi juhataja Hannes Raag peab optsioonidega mängimise võimalust eriti kasulikuks, sest elus võib nii riskantsete instrumentide kasutamine kurvalt lõppeda ja päris rahaga ei ole mõtet riskida.

Noortele inimestele pakutav kogemus oma väärtpaberiportfelli koostada ning hallata on igati positiivne, arvab Janno Veskimäe Krediidipangast.

Hannes Raag nimetab tugeva plussina arendava külje kõrval samuti rahasäästlikkust. Tegelikult tudengid selliste summadega väärtpaberiturul ei mängi. Õnneks, sest ilma eelneva kogemuseta on näiteks õppelaenu börsile jätmine üsna tõenäoline.

On siiski küsitav, kas neljakuuline investeerimisperiood on piisav, et võitja strateegiat kiita ning ta geeniuseks nimetada. Inimese võimetest ja investeerimisstrateegia tugevusest saab rääkida siis, kui portfell on tootlikumaks osutunud mitme lühikese või ühe pikema perioodi jooksul. Viimane peaks kestma vähemalt aasta.

Hetkel kuum