12. jaanuar 1999 kell 22:00

Metsad raie vähenemisest ohus

Euroopa Liidu, Venemaa ja Balti riikide metsauuringuid koordineeriva Euroopa metsandusinstituudi (EFI) andmeil ületab ELi metsade aastane juurdekasv raie ligi 50% võrra. Juurdekasv on 486 miljonit tihumeetrit, samas kui aastane raiemaht on langenud 313 miljoni tihumeetrini.

Tendentsi süvenemine kahjustab metsade kvaliteeti -- ülekasvanud puud on haigustele ja keskkonnakahjustustele vastuvõtlikumad -- ning vähendab võimalusi nende ökonoomseks majandamiseks.

«Kasvu ja raie tasakaalustamiseks võiks igal aastal täiendavalt langetada 170 mln tm metsa ning sellisel juhul oleks turul ruumi veel 85 tselluloositehasele,» ütles EFI direktor Ian Hunter.

EFI teadlaste sõnul on probleem tingitud Euroopa turul valitsevast ülepakkumisest, mida on omakorda teravdanud odava impordi peaaegu viiekordne kasv viimasel 15 aastal. Peamiselt on kasvanud import Põhja- ja Ladina-Ameerikast ning Kagu-Aasiast.

«Probleem puudutab eelkõige paberipuitu,» ütles Soome metstööstuskontserni UPM Kymmene direktor Olav Henriksen «Kui metsa eest normaalset hinda ei saa, ei hakka keegi seda maha võtma,» jätkas ta. Kontsernile kuulub Soomes, Suurbritannias ja USAs üle miljoni hektari metsa.

Tööstusharu analüütikute sõnul võib paberpuidu hind jätkuva ülepakkumise juures veel 18% langeda.

Autor: FT

Hetkel kuum