13. jaanuar 1999 kell 22:00

Miks väikefirmasse ISDN?

Väikefirmal on ISDN-ühenduse valimiseks kaks võimalust.

Kui firmas on neli või enam töötajat ning soovitakse kasutada väikest ISDN-telefonivahendusjaama, siis sobib kasutamiseks ISDN-ühendus ilma analoogliinideta. ISDN-ühenduse taotlemise avalduses tuleb ära märkida, mitut telefoninumbrit soovitakse (mitu töötajat firmas on, koos väikese varuga laienemise tarbeks) ning mitut võrguterminaali firma vahendusjaama ühendamiseks vaja läheb. Liitumismaks algab 7000 kroonist, sõltuvalt ISDN-liinide (võrguterminaalide) arvust. Iga ISDN-liin võimaldab kaks üheaegset kõnet, mille kuumaks algab 500 kroonist, sõltuvalt tellitud telefoninumbrite ja võrguterminaalide arvust. Näiteks kahe võrguterminaali (neli üheaegset kõnet) ja 20 telefoninumbriga ISDN-ühendus vahendusjaamale maksab 11 710 krooni liitumistasuna ja 1014 krooni kuumaksuna.

Väikese töötajate arvuga kontori puhul on otstarbekas jätta muretsemata kallis ISDN-telefonikeskjaam ning tellida Eesti Telefonilt ISDN-ühendus 10 numbri ja kahe POTS- (plain old telephony service -- tavaline telefoni digiliin) liiniga. Sellisel juhul ühendatakse abonendi ruumidesse võrguterminaal, mis sisaldab sisseehitatud terminaali adapteri analoogseadmete ühendamiseks. Peale mitme digitaalse ISDN-seadme saab võrguterminaaliga ühendada faksi, telefoni, modemi, juhtmeta telefoni või automaatvastaja.

ISDN-seadmetest kasutatakse enim numbrimäärajaga ISDN-telefoni, marsruuterit arvutivõrkude ühendamiseks ja ISDN-arvutikaarti kiireks internetiühenduseks tavalise aeglase modemi asemel. Kahe tavalise telefoniliiniga ISDN-ühenduse liitumistasu on samuti 7000 krooni ning kuumaks 500 krooni.

ISDNi kõneminuti hinnad on samad kui digivõrgus. Raha aitab säästa kiirem andmesideühendus, sest sideseansid ei ole nii pikad.

Autor: Ivo Remmelg

Hetkel kuum