Reuters/Scanpix • 25. jaanuar 1999
Jaga lugu:

Hiina valuuta kurss

küsimärgi all

Ajalehe China Daily ärilisas ilmunud artikkel kajastas analüütikute «isiklikku arvamust, mitte Hiina rahvapanga seisukohti,» kinnitas keskpank.

Lõik, mis vallandas Aasia aktsiaturgudel eile uue müügilaine ning rõhus ka Euroopa ja USA börse, ilmus Brasiilia finantskriisi käsitlenud artikli lõpus ning kõlas järgmiselt:

«Kuna rahaturud reageerisid positiivselt Brasiilia valitsuse otsusele oma valuuta USA dollari suhtes vabaks lasta, ei ole Hiina valuuta devalveerimine või üleminek ujuvkursile mõne analüütiku arvates tingimata halb samm.»

Vahetuskursi nõrgendamine tähendaks radikaalset muutust Hiina valitsuse viimase aasta rahapoliitikas, mille eesmärk on hoida jüaani kurssi piirkonna valuutade nõrgenemisest hoolimata tasemel 8,3 jüääni dollari vastu.

Analüütikute sõnul vallandaks jüaani kukkumine Aasias uue devalveerimiste laine ning tekitaks talumatu surve Hongkongi valuutakomitee süsteemile.

Samas leiavad analüütikud, et kõigest hoolimata on Hiinal ja Hongkongil rohkem eeldusi turgude survele vastu panna kui teistel Aasia kriisist tabatud riikidel. Hongkongi kaitseb 88 miljardi dollarili suurune valuutareserv ning meetmed valuutakomitee süsteemi tugevdamiseks, mis võeti kasutusele pärast viimaseid spekulatiivseid rünnakuid. Hiinat toetab peale 145 miljardi dollari suuruse valuutareservi veel asjaolu, et kohalik valuuta ei ole täielikult konverteeritav. Seega sõltub valuuta devalveerimine otseselt valitsuse otsusest.

Suurem oht, nagu näitab Brasiilia kogemus, tuleb seestpoolt. Kohalike elanike usalduse kaotusest vallandunud kapitali väljavool on ohtlikum kui välisspekulantide rünnakud. Hiina pole andmeid kapitali väljavoolu kohta 1998. aastal avalikustanud, kuid ametnike sõnul on osaliselt valedokumentide alusel riigist välja viidud miljardeid dollareid. See olevat ka üks põhjusi, miks riigi valuutareserv kasvas mullu vaid 5,1 miljardi dollari võrra, samas kui kaubanduskonto ülejääk koos välisinvesteeringutega ulatusid 88 miljardile dollarile.

CLSA Global Emerging Markets ennustab eile avaldatud analüüsis, et Hiina devalveerib jüaani 1999. aasta teisel poolel umbes 10 protsenti ning Hongkong on aastaks 2000 sunnitud valuutakomiteest loobuma. Devalveerimise eesmärgiks on alandada reaalintressi ja stimuleerida Hiina majanduskasvu, mis ametliku 7,8 protsendi asemel võis mullu jääda vaid 3--4 protsendi piiresse.

Hongkongis on valuuta kaitseks kõrgele tõstetud intressid majandust sedavõrd jahutanud, et läinud aastal registreeriti esimest korda viimaste kümnendite jooksul 5protsendiline majanduslangus. Kinnisvara hinnad on Hongkongis poole võrra langenud ning börs kaotanud ligikaudu 35 protsenti oma väärtusest.

Autor: REUTERS

Jaga lugu:
Hetkel kuum