27. jaanuar 1999 kell 22:00

Statoil surub valitsust

Statoili direktorid ja teised tippjuhid leiavad, et aeg on küps muutmaks Statoili omandistruktuuri ja Norra riigi osa naftatööstuses. Pretsedenditu avaliku erastamisnõudega soovib firma riigi nafta- ja gaasitööstusele survet avaldada.

«Praegustes rahvusvahelise konkurentsi teravnemise oludes on meie kaugemaks eesmärgiks tagada, et põhiliste Norra firmade peakorter jääks Norrasse,» ütles Statoili tegevdirektor Harald Norvik. «Naftasektori olemasolev organisatsioon kuulub aega, mil arvati, et nafta hind on kõrge ja tõuseb üha ning teenib valitsuse maksimaalse kasumiteenimise eesmärki.» Nüüd on olukord selline, et maailma suured naftafirmad on asunud ühinema ja nafta hind on jätkuvalt madal. Lisaks väitis tegevdirektor, et see, kuidas riik kasutab Statoili ära naftapoliitika instrumendina, on vastuolus Norra kuulumisega Euroopa majanduspiirkonda.

Harald Norvik ei soostunud täpsustama, kuidas ta kujutab ette riigi omandistruktuuri muutmist, kuid avaldas arvamust, et Statoil jääks «tugevaks rahvuslikuks omandiks» ka erakapitali osavõtul. Statoili turuväärtus on praegu 135 miljardit Norra krooni ehk 243 miljardit Eesti krooni.

Norra nafta- ja energeetikaminister Marit Arnstad on vastu Norras naftaleiukohtade uurimise ja tootmisega seotud Statoili põhitegevuse erastamisele. «Me oleme kulutanud rahvusliku naftafirma loomisele 20 aastat ja leidnud riigi naftavarude kasutamiseks hea lahenduse,» ütles ta. Seetõttu oli ta veendunud, et Statoli erastamise arutelu kujuneb pikaajaliseks ja seal ei ole oodata kiireid lahendusi.

Norra valitsus koostab praegu riigi naftatööstuse arengukava, mis esitatakse parlamendile tuleva aasta algul. Selle kohaselt peab Statoil jääma riigi omandisse.

Opositsioonis olev konservatiivne partei pooldab Statoili erastamist. Kuid konservatiiv Per-Kristian Foss arvas, et Statoili erastamist on raskem läbi suruda kui telekommunikatsioonifirma Telenor erastamist. «See on psühholoogiline küsimus, sest erinevalt telekomist peavad inimesed naftat riigi kullaauguks.»

Teatavasti toetas praegune Tsentrumi vähemusvalitsus sel nädalal Telenori osalist erastamist ja Rootsi Teliaga ühinemist ning samuti riigi osaluse vähendamist kahes suuremas pangas, Christiania Bankis ja Den norske Bankis.

Teise opositsioonierakonna, Tööpartei esimees ja ekspeaminister Thorbjörn Jagland ütles, et kui Statoili tegevdirektor soovib niisugust arutelu, siis tuleb seda võtta tõsiselt, kuid ta ei uskunud, et Statoili omandivormi muutmine saaks tõsiselt kõne alla tulla enne 2001. aasta parlamendivalimisi.

Autor: FT

Hetkel kuum