2. veebruar 1999 kell 22:00

Regionaalse pikalaenupanga idee võib päästa EVEA Panga

Initsiatiivgruppi kuuluv Pärnu ettevõtja Jaan Nagel ütles, et lähiajal on kavas kokku kutsuda omavalitsuste esindajad, arutamaks regionaalpanga asutamise võimalikke teid. «Üks võimalus oleks ära osta EVEA Pank, mis on suhteliselt puhta bilansiga ja struktuurselt parim pank Eestis,» rääkis ta.

Nagel märkis, et teist nii soodsat võimalust panga asutamiseks lähiajal ei tule. Tema arvutuste järgi on EVEA Panga regionaalpangana käivitamiseks vaja 60 mln krooni.

«Kui kõik vallad projektis osaleks, tuleks igaühel maksta vaid 100 000--150 000 krooni,» lausus Nagel. «Siis tuleks alustada valitsusega läbirääkimisi, et saada panga omakapitali tõstmiseks viie-kuueaastast laenu.»

Nageli väitel on Euroopas mitmeid fonde, kes on nõus pikalaenupanku kinnisvara tagatisel odavalt finantseerima. «Põllumeestel on ju praegu täiesti võimatu normaalselt laenu saada, kuigi nende kinnistute hind kogu aeg tõuseb,» lausus Nagel.

EVEA Panga juhatuse liige Anatoli Beilinson ütles, et regionaalse hüpoteekpanga asutamine EVEA Panga baasil on väga hea idee. «Välispartnerit kaasata sellesse panka on täiesti võimalik, kuna panga omanikud on ikkagi riiklikud struktuurid ja kinnistute näol luuakse toimiv laenutagatiste süsteem,» rääkis ta.

Pangaeksperdid suhtuvad omavalitsuse pikalaenupanga ideesse kahtlusega, kuna ei näe tugevat välisinvestorit, kes nõustuks Eesti omavalitsustele praeguste laenutagatistega soodsalt laenama. Reedel otsustab Tallinna linnakohus, kas kuulutada välja EVEA Panga pankrot.

Autor: BNS

Hetkel kuum