Kaja Koovit • 3. veebruar 1999 kell 22:00

Lapsed sunnivad ettevõtlikuks

Sellisele kulutuste survele ei suuda ükski palgatöö vastu seista ja on loomulik, et dividendidega saab seda pisut leevendada, räägib Kivikas, kelle noorim tütar on viiekuune ja vanim poeg 25aastane. Pesamuna pilti näitab ta uhkusega ka ajakirjanikele.

Ettevõtlusega oleks me tõenäoliselt ka muidu tegelenud, aga võib-olla mitte nii põhjalikult, lisavad viie lapse isad Arvo Oras ja Leho Haldna. Ja tõenäoliselt oleks ilma ettevõtluseta jäänud viimased lapsed sündimata, lisab Haldna.

Firma algusaastatel oli lapsi veidi vähem. Täpse arvu rehkendamine võtab meestel küll mõnevõrra aega, aga lõpptulemuseks saavad nad ligi poole väiksema numbri.

Kooperatiivide loomise hiilgeajal kaheksakümnendate lõpus alustati kolme õmblusmasinaga Hugo Treffneri gümnaasiumi kooliteenija toas.

Tänaseks on ettevõtmisest läbi struktuurimuudatuste kasvanud AS Ilves, kes annab tööd 360 inimesele, olles Tartus arvestatav tööandja. Spordi- ja vaba aja rõivastele spetsialiseerunud Ilvese toodangust läheb 90% Põhjamaadesse. Üheks tuntumaks kaubamärgiks Soome spordirõivaste turul on Sail & Ski.

Haldna ja Oras tähtsustavad ettevõtmise alustamises ühist orienteerumisharrastust, mis andis organiseerimiskogemuse, tutvusringkonna ja kontaktid välismaal.

Ärimehe elu toob paratamatult kaasa ka pikemaid kodust eemal oleku perioode. Orienteerumisharrastus on selleski osas kasuks tulnud ja varasematest treeninglaagritest lühemaid ärireise võetakse kodus rahulikult.

Asutamisest saadik on firma olnud kasumis. Kui varasematel aegadel oli kasum üsna loomulik, siis nüüd tuleb kõvasti pingutada, räägib Kivikas.

Majandussurutis mõjutab ekspordile orienteeritud firmat pankade kaudu. Eesti pankadest oli eelmisel aastal võimatu laenu saada, nendib Kivikas.

Paljuski ka seetõttu lisandus aasta lõpus Ilvese omanikeringi Rootsi investeerimisfirma Estinvest AB, kellele kuulub neljandik 4 miljoni krooni suurusest aktsiakapitalist.

Hetkel kuum