Silva Männik • 21. veebruar 1999 kell 22:00

Esimene pensionifond sünnib sellel nädalal

Pensionikindlustusfondi haldamiseks vajalike tingimuste täitmiseks suurendas Hansa Aktivate Juhtimise AS veebruari alguses aktsiakapitali 10 miljoni krooni võrra 12 miljoni kroonini.

Kuna varahaldusfirmal on juba koostatud ka fondi tingimused, prospekt ja muud nõutavad paberid, võib esimene pensionifond Hansa Aktivate Juhtimise ASi juhataja Hannes Raagi sõnul lähinädalatel kohe tegutsema hakata. Raag avaldas lootust, et fondi maht kasvab stabiilselt. Kuna konkreetset toodet pole enne fondi käivitumist võimalik pakkuda, ei ole veel kokkuleppeid suurte firmadega nende töötajate poolt fondi osakute ostmiseks, nentis ta.

Tallinna Panga Varahalduse ASi fondijuht Henrik Guthan tõdes, et Ühispangale kuuluvate varahaldusfirmade ühendamise käigus on pensionifondi loomine jäänud teisejärguliseks. Tegelikult ei ole veel langetatud põhimõttelist otsust, kas Ühispank hakkab pensionitoodetega tegelema ainult vastloodud Ühispanga Elukindlustuse kaudu kindlustustootena või pensionifondiga kahasse, rääkis ta.

Varahaldusfirma veel täpselt selgumata omanikering on olnud takistuseks ka Optiva Varahalduse pensionifondi loomisele. Praegu koondatakse Optiva Pangale kuuluvate EstiB-Talinvesti Varahalduse, ICI Kapitalijuhi ja Foreksi Väärtpaberite poolt hallatavaid fonde ja privaatportfelle ühte Optiva Varahaldusesse.

EstiB-Talinvesti Varahalduse ASi fondijuht Johan Sulling ütles, et tõenäoliselt sel nädalal peaks selguma varahaldusfirma uus omanikering -- plaanis on kaasata välispartnereid. Seejärel saab tema sõnul hakata tõsisemalt tegelema ka pensionifondiga.

Pensionifondide seaduse järgi pakuvad vabatahtlikku kogumispensioni peale pensionifondide ka elukindlustusseltsid. Sissetulekust 15% ulatuses fondi või seltsi tehtavad maksed on vabastatud tulumaksust, väljamaksed pärast pensionile jäämist maksustatakse 10% tulumaksuga.

Hetkel kuum