Kadi Heinsalu • 3. märts 1999 kell 22:00

Saku valib riigikogu ja kiriku

Nii luteri kui nelipühi kogudus lubab hääletamise võites kiriku ehitust juba suvel alustada. Kunagi varem pole Sakus kirikut olnud.

Esialgu ei kujuta kumbki kogudus veel hästi ette, kust nii suurt raha leida.

Jumal aitab alati, kinnitab Eesti kristliku nelipüha kiriku Saku koguduse pastor Jaanus Pedak. Nelipühilased loodavad raha saada välisannetustest. Heldemad annetajad elavad Pedaku sõnul Austraalias, Kanadas ja Norras.

Pedak kinnitab, et mingit propagandat ta Saku rahva seas nelipühilaste heaks pole teinud. Tema meelest on imelik, et vald lükkab kiriku üle otsustamise rahva peale.

Luteri kiriku Hageri koguduse õpetaja Jüri Vallsalu sõnul loodavad nemad kiriku keskvalitsusele ja sõpruskogudustele. Kolmandaks plaanib luteri kirik kampaaniat Sakus, lootes ka vallavalitsuse rahalisele toele.

Saku vald on üks jõukamaid Eesti valdasid tänu õlletehase töötajatelt laekuvale tulumaksule.

Saku alevis elav ASi Standard juht Enn Veskimägi ei oska eelistada kumbagi kirikut. «Ei tahaks jumalaga tülli minna, aga vald peaks investeerima õpetajate palkadesse ja haridusse,» laidab ta maha luterlaste soovi kaasata kiriku ehitusse valla raha.

Saku vallavanem Arvo Pärniste ei soovi kirikuehitust eriti kommenteerida, sest see seaks eelistuse ühe või teise koguduse kasuks.

Küll aga ei välista Pärmiste isegi kahe kiriku korraga kerkimist. «Üks on selge, nende usulised tõekspidamised erinevad nii palju, et ühte majja neid panna ei saa,» on Pärniste aru saanud.

Nelipühiliste pastor Jaanus Pedak oleks küll nõus oma maja luteri kogudusega jagama, sest usk on tema sõnul mõlemal üks.

Nelipühilasi on Sakus umbes 20 täiskasvanut ja nende lapsed. Koos käivad nad üüritud ruumides Saku instituudi hoones.

Parem olukord pole luteri kogudusel Sakus, kes on küll arvukam, kuid kasutavad ühte vennastekoguduse ruumi. Lähim kirik asub Tallinnas ja Raplamaal Hageris.

Viimase kümne aasta jooksul on Eestis kerkinud kümmekond uut kirikuhoonet, kuid mitte ükski neist ei kuulu luterlastele.

Hetkel kuum